شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۸:۲۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: تلفن همراه شاید تنها دستگاهی باشد که تقریبا همیشه همراه کاربران است.

در سال‌های اخیر، آنقدر قابلیت به این جعبه کوچک اضافه شده که به هر چیزی شباهت یافته غیر از تلفن. تولیدکنندگان نرم افزار اما هنوز دست بردار نیستند.
نسبت پیشرفت فناوری در تلفن همراه به عمر این دستگاه بسیار سریع‌تر بوده است. هنوز خاطره گوشی‌های سنگین و "بددستی" که باتری چندان خوبی هم نداشتند و تنها به درد تلفن زدن می خوردند – البته اگر امواجی دریافت می کردند - از ذهن‌ها پاک نشده، گوشی‌های چندرسانه‌ای با قابلیت‌های فراوان، هر روز کاربران را غافلگیر می‌کنند. جعبه‌های کوچکی که همه کاره‌اند و دیگر تلفن زدن که مهم‌ترین وظیفه آنهاست، گویی می‌رود که به دست فراموشی سپرده شود.

شرکت‌های سازنده تلفن همراه در سال‌های گذشته، بر روی افزایش قابلیت‌های پخش آهنگ، فیلم، عکس یا بالابردن ظرفیت کارت‌های حافظه تولیدات خود تمرکز کردند. اما آنچه به تازگی نظر تولیدکنندگان را به خود جلب کرده و حکایت از ظرفیت فراوان بازار در این حوزه دارد، افزودن توانایی مسیریابی به تلفن‌های همراه است. بخش بزرگی از CeBIT امسال (۲۰۰۹) به ارائه این محصول اختصاص یافته است. در غرفه‌هایی که در سالن مخابرات و ارتباطات قرار دارند، هرجا تلفن همراه ارائه شده، تاکید بر این فناوری است.

تولیدکنندگان نرم افزار، تلفن‌ها را با استفاده از نرم افزارهای خاص به دستگاه مسیریاب تبدیل می‌کنند. گرچه این اتفاق چندان تازه نیست و مدت‌هاست که سازندگانی همچون نوکیا، گوشی‌های خود را با این قابلیت راهی بازار می کنند، اما نرم افزارهای جدیدی که در CeBIT ارائه شده‌اند را به هیچ عنوان نمی‌توان با نسخه های قدیمی مقایسه کرد. 

نرم افزار جدید را می‌توان بر روی گوشی‌هایی نظیر نوکیا "5800"، "6110"، "N73"، "N80" و "N81" یا مدلهای "i550"، "i560" و "i600" سامسونگ نصب کرد. 

البته ارائه مسیریاب بر روی تلفن همراه، به دلیل بازار داغ این دستگاه است، در غیر این صورت، نرم افزارهای یادشده را می‌توان بر روی رایانه‌های همراه، دستگاه‌های "PDA"  یاPersonal Digital Assistant رایانه خودروهای سواری و سنگین، یا حتی دستگاه‌های مسیریاب رایج سوار کرد. 

اطلاعاتی همچون خیابان بعدی، سرعت خودرو و فاصله تا مقصد را مدل‌های رایج مسیریاب نیز نشان می‌دهند، اما سرعت مجاز برای جاده یا خیابانی که خودرو در آن حرکت می کند، یا اطلاعاتی همچون فاصله تا پمپ بنزین بعدی یا پارکینگ بعدی، توانایی‌های هستند که به عنوان نمونه، شرکت "Sygic" (از کشور اسلواکی) به نرم افزارهای مسیریاب جدید خود افزوده است. 

به گزارش دویچه‌وله، تلفن‌های مسیریاب ارایه شده در CeBIT عموما دارای صفحه نمایش‌های بزرگ و لمسی هستند، مشخصه‌ای که جذابیت کار را دو چندان می‌کند. "Sygic" نرم افزارهای خود در نمایشگاه را بر روی گوشی‌های "iPod" ساخت شرکت اپل ارائه کرده تا هم از نمایشگری بزرگ استفاده کند و هم از جذابیت یک گوشی لوکس. 

بهای نرم افزار مسیریاب این شرکت، برای نسخه‌های عادی، حدود ۶۰ یورو است

کد خبر 76645

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز