شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۷:۲۵
۰ نفر

گروه سلامت: امروزه بیش از 75 درصد خانم‌ها و شمار زیادی از آقایان، موهای خود را رنگ می‌کنند.

اکسیدان‌ها مواد تسریع‌کننده شیمیایی‌ای هستند که به‌عنوان مکمل رنگ مو  مصرف می‌شوند و مصرف‌کنندگان باید همان‌قدر که به مارک رنگ مو حساسیت نشان می‌دهند به نوع اکسیدانی که همراه رنگ مو می‌خرند نیز توجه داشته باشند.

اکثر فروشندگان این مواد را به‌طور عمده خریده و در قوطی‌های کوچک مخصوص هرتیوپ رنگ مو ریخته و بدون هیچ نام و نشانی و حتی مجوز وزارت بهداشت، می‌فروشند و خریدار بدون هیچ اطلاعی از محتویات اکسیدان، آنها را خریداری می‌کند. این درحالی است که توجه نداشتن به این مسئله، منجر به صدمه و آسیب پوست و موی سر می‌شود. اکسیدان‌های درجه بالا میزان بیشتری سولفور از موهای شما خواهد برد؛ به همین دلیل باید در استفاده از اکسیدان‌های با درجات بالا محدودیت قائل شد و در بیشتر موارد رنگ کردن مو باید از درجه 30 کمتر استفاده شود.

نوع مو در موقع دکلره کردن از نظر نازکی و ضخیم بودن باید مورد توجه قرار گیرد. موهای ضخیم هم در موقع دکلره کردن و هم در موقع رنگ کردن مشکل‌تر از موهای تازه، دکلره یا رنگ می‌شوند و در ضمن موهای ضخیم به همان نسبت که در موقع دکلره مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند امکان خرد و شکننده شدن آنها در موقع دکلره خیلی زیادتر از موهای نازک است، بنابر این آرایشگر باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد و مو را فدای تغییر رنگ نکند.

آرایشگران باید توجه داشته باشند که موهای دکلره‌شده را زیر کلاه پلاستیکی قرار ندهند زیرا محلول دکلره اولا خشک‌شده و اثری را که باید روی موها داشته باشد نخواهد داشت. ثانیا موها زیر کلاه پلاستیکی ظرافت و حالت فنریت خود را از دست می‌دهند. اما اگر بخواهیم موهای دکلره‌شده را زیر دستگاه بخار قرار دهیم، بهتر است پس از 5 تا 10 دقیقه اگر امکان روشن شدن موها نباشد زیر دستگاه بخار قرار دهیم که آن‌هم با اشکال صورت ‌می‌گیرد. بهتر است در مورد دکلره کردن موها از دستگاه بخار و کلاهک پلاستیکی استفاده نشود.

حرارت بالا و مدت زمان زیاد صرف شده روی مو هنگام رنگ کردن آن ساختمان مو را متزلزل خواهد کرد و در ضمن خاصیت ارتجاعی آن نیز از بین خواهد رفت. به همین دلیل است که ما باید میزان گرمایی را که به مو می‌دهیم محدود کنیم.

توصیه‌های ویژه برای کاهش خطر:
1- هرگز رنگ مو را بیشتر از زمان تعیین‌شده روی موهای خود نگه ندارید.
2- بعد از طی مدت مقرر، حتما پوست سرتان را به دقت با آب بشویید.
3- هنگام استفاده از رنگ مو، از دستکش استفاده کنید.
4- از مخلوط کردن 2 نوع رنگ مو خودداری کنید؛ چرا که با این کار ممکن است واکنش شیمیایی اتفاق  بیفتد و ماده خطرناک تازه‌ای پدید آید.
6- قبل از هر بار استفاده از یک نوع رنگ مو، حتما کمی از آن را روی پوست دست‌تان امتحان کنید و درصورت عدم‌بروز واکنش حساسیتی، مانند قرمزی و تحریک، آن را روی موها به کار ببرید.
7- ابروها و مژه‌های خود را با رنگ‌موهای شیمیایی رنگ نکنید.

کد خبر 76122

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز