پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۸:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: هنگام تابستان عوامل زیادی وجود دارند که به موها آسیب وارد می‌کنند. آفتاب شدید، کلر موجود در آب استخر و همینطور آب دریا موها را خشک و شکننده می‌کند. از این رو در این فصل بیشتر از هر وقت دیگری باید از موها مراقبت کرد

Sun Hat

مو در تابستان بیشتر از هر فصل دیگری آسیب‌پذیر است. آفتاب شدید تابستانی، کلر موجود در آب استخر و نمک دریا از عوامل اصلی‌ای هستند که به مو صدمه می‌زنند. برای افرادی که برای سلامت و زیبایی موهای خود اهمیت زیادی قائلند و همزمان دوستدار آفتاب و آب‌تنی در دریا و استخر هستند، راه‌حل‌هایی وجود دارد.

مراقبت از مو در برابر آفتاب و آب دریا و استخر

"مارکوس هرمان"، مدیر بخش آلمانی اتحادیه بین‌المللی آرایش‌گران به نام "اینتر کوافور" Intercoiffure در این باره می‌‌گوید: « برای موها نیز محصولاتی مشابه محصولات پوستی وجود دارد که حاوی ضد آفتاب هستند. این محصولات موها را مرطوب نگه می‌دارند و آن‌ها را در مقابل آب و آفتاب مقاوم‌تر می‌کنند.»

کسانی که می‌خواهند موهایشان کاملا از این‌گونه آسیب‌ها در امان بماند، می‌توانند موی خود را با کلاه یا پارچه بپوشانند تا از تابش مستقیم آفتاب به سر خود جلوگیری کنند. "فرانتس یوزف کوولر" Franz-Josef Küveler مدیر اتحادیه صنفی آرایشگران در آلمان پوشاندن موها را راه‌حل مطمئنی برای جلوگیری از آسیب موها در برابر آفتاب می‌داند.

"کوولر" در این باره می‌گوید: «اول از هر چیز باید قبل از سفر به مناطق ساحلی قسمت انتهایی موها را با قیچی مناسب کوتاه کرد، چون شکنندگی و چند شاخه شدن مو همیشه از نوک موها شروع می‌شود. کوتاه کردن باعث مقام‌تر شدن مو می‌شود.»

برای کسانی که مدتی طولانی در روز در دریا شنا می‌کنند، نمک آب دریا پس از خشک شدن موها تبدیل به کریستال‌های ریزی می‌شود که به مو آسیب زیادی وارد می‌کند. از این رو، همیشه پس از شنا در آب، موها را باید با دقت شست و سپس از ژل و مواد ترمیم‌کننده مو استفاده کرد.

"مارکوس هرمان" می‌گوید: «محلول‌هایی شیمیایی وجود دارند که حاوی پروتئین‌های لازم برای ترمیم موها هستند. حتی محصولاتی نیز پیدا می‌شوند که ویژه موهای آسیب‌دیده در اثر آفتاب هستند.»

موی رنگ‌شده آسیب‌پذیرتر است

در این میان به ویژه موهای رنگ‌شده نیاز مبرمی به مراقبت در برابر آب و آفتاب دارند. موهای تیره در آفتاب کم‌رنگ‌تر می‌شوند و موهای بلوند شده به ویژه در اثر تماس با آب کلردار استخر، به سبزی می‌گرایند. شامپوهای ویژه موهای رنگ کرده می‌توانند به طور موقت تا حدودی مؤثر باشند، اما در نهایت موها را باید مجددا رنگ کرد. "کوولر" راه دیگری را هم برای برگرداندن درخشش موها پیشنهاد می‌دهد: «تنها لازم است یک قرص آسپیرین را در آب حل کرد و با این محلول مو را شست.»

علاوه بر این، او برای ترمیم موهای آسیب‌دیده، شستن مو را با محلول آب و مواد ترشی مانند آبلیمو و سرکه توصیه می‌کند تا موها دوباره برق بزنند و راحت‌تر شانه شوند.

برگرفته از دویچه‌وله

کد خبر 113266
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی