بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز حاکمیت جو نسبتاً پایدار و آرام، همراه با آغاز تردد خودروها سبب افزایش غلظت ذرات معلق شده و سبب برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد خواهد شد.

دستگاه سنجش آلودگي هوا

به گزارش همشهری آنلاین، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، حاکمیت جو نسبتاً پایدار و آرام تا صبح امروز ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، همراه با آغاز تردد خودروها سبب افزایش غلظت ذرات معلق شده و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد را به‌دنبال خواهد داشت؛ البته افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد. همچنین با توجه به وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی امروز یکشنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تداوم وزش باد مؤثر تا صبح دوشنبه همراه با کاهش تردد خودروها در روز تعطیل، سبب برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق خواهد شد. شکل‌گیری تدریجی ناپایداری جو و رشد ابرناکی در طول روز تا حدودی شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد.

تقویت ناپایداری جوی و احتمال بارش پراکنده همراه با وزش باد مؤثر تا نسبتاً شدید تا اواخر وقت دوشنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار خواهد گرفت.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۸۴ و در شرایط قابل قبول قرار دارد. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۹ بوده و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

کد خبر 749777

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha