گروه سلامت : آیا اختلالات هورمونی فقط مختص خانم‌هاست و فقط خانم‌ها هستند که پس از 40 سالگی بامشکلات مربوط به یائسگی مواجه می‌شوند؟

قطعا این‌طور نیست و اما احتمالا نمی‌دانید که غلبه استروژن یا همان آندروپوز، یکی از خطرات اصلی سلامتی برای مردان بالای 40 سال است.

دکتر استقامتی، فوق تخصص غدد در این باره به همشهری گفت: آندروپوز یا همان عدم‌تعادل هورمونی وقتی رخ می‌دهـــد کـــــه بدن شــمـــا مــقـــدار زیــــادی استروژن و زنوستروژن‌ها (xenoestrogens یا اشکال مصنوعی استروژن) را تولید می‌کند. این وضعیت برای همگان قطعیت ندارد و کمی مبهم است ولی  قرار گرفتن در برخی شرایط می‌تواند این مشکل را برای مردان بالای 40 سال ایجاد کند.

احتمالا هرگز چیزی درباره غلبه استروژن نشنیده‌اید اما این مشکل می‌تواند عامل عوارض متعدد دیگری باشد، ازجمله:

- افت حافظه
- افسردگی و نواسانات خلقی
- بیخوابی شبانه
- افزایش وزن نامطلوب، خصوصا چاقی شکمی
- تبدیل ماهیچه‌ها به چربی
- تحرک جنسی کم و بدکاری نعوظی
- بزرگی پروستات و دیگر مشکلات پروستات و تکرر ادرار
- ریزش مو
- درشتی پستان مردان

سه دلیل اصلی وجود دارد که باعث می‌شود این علایم نامطبوع برای مردان شکنجه‌آمیز شود:

1) سالخوردگی
2) آلاینده‌های محیطی
3) رژیم غذایی

همچنان که سن مردان بالاتر می‌رود، به همان نسبت تستوسترون در بدن‌شان تولید نمی‌شود. تستوسترون باقی‌مانده هم ضعیف‌تر شده و به استروژن تبدیل می‌شود.

متأسفانه، اضافه وزن میانسالی باعث افزایش تولید استروژن می‌شود زیرا سلول‌های چربی حاوی آنزیم آروماتاز (aromatase) هستند که این آنزیم باعث تبدیل تستوسترون به استروژن می‌شود.علت دیگر عدم‌تعادل هورمونی ناشی از زنوستروژن‌ها (xenoestrogens) است – که سمومی هستند که از استروژن تقلید می‌کنند – و توسط شرکت‌های صنعتی، کشاورزی و شیمیایی به محیط‌زیست وارد می‌شوند. این هورمون‌های ساختگی از محصولاتی چون سوپرماسیدها، شوینده‌ها، پلاستیک، شیشه‌های پلاستیکی، آفت کش‌ها، محصولات بهداشتی شخصی و لاک مشتق می‌شوند.

گوشت‌های گاو، که صنعتی تولید می‌شوند و غذاهای کنسرو شده حاوی زنوستروژن‌ها هستند. مقادیر زیادی از هورمون‌ها مرتبا به گوشت گاو و مرغ تزریق می‌شود که می‌تواند سطوح طبیعی استروژن شما را بر هم بزنند. همچنین وجود مقادیر زیاد استروژن باعث بزرگی پروستات و سرطان پروستات می‌شود.

به هرحال، اضافه بار استروژن یک خطر واقعی برای سلامت به حساب می‌آید. سطوح هورمونی خود را چک کنید تا مطمئن شوید که مقادیر زیاد استروژن – که باعث مشکلات عمده سلامتی است – در بدنتان وجود نداشته باشد. یک پزشک متخصص غدد می‌تواند شما را راهنمایی کند تا تغییرات لازم در سبک زندگی و مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای را ایجاد کنیدو تعادل هورمونی خود را حفظ کرده و خطر ابتلا به یائسگی مردانه و بیماری‌های مزمن را کاهش دهید.

کد خبر 74806

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار