همشهری آنلاین: "بزدل" ، اولین فیلم ساخته شده با مشارکت کاربران شبکه اجتماعی مای اسپیس است. این فیلم در پرده سینماهای انگلستان و جشنواره فیلم ادینبورو اکران شده‌ و به دلیل فرایند تولید جالب آن مورد توجه بسیاری از محافل سینمایی قرار گرفته است.

بزدل یا Faintheart داستان انگلیسی کمدی- رمانتیک مردی است که تصمیم می‌گیرد یک آخر هفته را به عنوان وایکینگ سپری کند.

کار ساخت این فیلم حدود 18 ماه پیش شروع شد و از آن زمان، گروهی در وب‌سایت شبکه اجتماعی مای‌اسپیس تشکیل شد که به کاربران فرصت انتخاب بازیگران و سازندگان فیلم را می‌داد. پخش‌های از متن‌ و فیلم‌نامه نیز برای دریافت نظر کاربران در این گروه قرار گرفت.

کار انتخاب کارگردان به این ترتیب شروع شد که بودجه یک میلیون پوندی برای ساخت این فیلم در انجمن MyMovie Mashup تعیین شد. تمام کاربران مای‌اسپیس با ارسال فیلم‌های کوتاه خود فرصت شرکت در این رقابت را داشتند. سرانجام یکی از این کاربران به نام ویتو روکو با ساخته خود به نام "خداحافط دنیای ظالم" ، به انتخاب کاربران و اعضای گروه به عنوان کارگردان انتخاب شد.

تنها 8 بازیگر دیگر برای فیلم نیاز بود که این کار نیز با رأی کاربران مای‌اسپیس انجام شد. بار دیگر هر کدام از کاربران فرصت ارائه تست‌های بازیگری خود از طریق ارسال فیلم و پخش وب‌کم بر روی مای‌اسپیس را پیدا کردند.

ادی مارسن و جسیکا هاینس، دو تن از بازیگران مطرح انگلستان نیز در این فیلم نقش‌های اول مرد و زن را بازی می‌کنند.

ادی مارسن در این باره اکران بزدل می‌گوید: "فیلم‌های درجه دو آمریکایی در انگلستان بر روی پرده می‌روند و فروش زیادی هم دارند. ولی به فیلم‌های انگلیسی توجه کمی می‌شود. ولی به نظر من اینترنت می‌تواند عرصه مناسبی برای مطرح کردن فیلم‌های انگلیسی باشد."

روز 10 بهمن ماه این فیلم برای یک روز بر روی 46 پرده سینما در انگستان و وب‌سایت مای‌اسپیس به صورت مجانی اکران شد و سازندگان و حامیان این فیلم امیدوارند که هزینه‌های ساخت بزدل از طریق فروش نسخه دی‌.وی‌.دی آن تأمین شود.

کد خبر 74301

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی