تحقیقات در آمریکا نشان می‌دهد که ورزش‌های نفس‌گیر ظاهرا می‌تواند در دوره پس از یائسگی مانع از ابتلا به سرطان سینه در زنان با وزن نرمال شود.

این مطالعه نشان داد که فعالیت‌های عادی مانند دویدن یا حتی کار سنگین خانگی با کاهش 30 درصدی خطر ابتلا به سرطان در این گروه از زنان مرتبط است.

فعالیت‌های جسمی طاقت فرسا تنها در زنانی مؤثر بود که اضافه وزن نداشتند و همچنین معلوم شد که ورزش‌های سبک در کاستن از این خطر مؤثر نیست. نتیجه این مطالعه 11 ساله به روی 32 هزار زن در نشریه «تحقیقات سرطان سینه» چاپ شده است.

از شرکت‌کنندگان در این مطالعه درخواست شد پرسشنامه‌ای با سؤالات دقیق درباره نوع و حجم فعالیت‌های جسمی‌شان ‌پر کنند. ورزش‌های نفس‌گیر علاوه بر ورزش‌هایی مانند دویدن، تنیس رقابتی، دوچرخه سواری در سربالایی، همچنین می‌تواند شامل کار سنگین خانگی و باغداری مانند شخم زدن و شستن شیشه‌ها یا خرد کردن هیزم باشد.

ارتباط ورزش‌های نفس‌گیر با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه تنها در زنانی که وزن آنها نرمال بود به شدت خودنمایی کرد. فعالیت‌های سبک از جمله تمیز کردن خانه با جاروبرقی، شستن رخت، نقاشی و ورزش‌هایی مانند راه رفتن یا بولینگ تاثیری در کاهش خطر سرطان نداشت. محققان گفتند که هنوز دقیقا معلوم نیست چرا ورزش می‌تواند از خطر سرطان سینه بکاهد.

مایکل لیتزمن سرپرست این تحقیق گفت: در این دسته از زنان که وارد دوره یائسگی شده‌اند، به‌نظر می‌رسید که کاهش خطر سرطان سینه تنها به فعالیت‌های نفس‌گیر محدود باشد

کد خبر 72603

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار