همشهری آنلاین: کتاب پژوهشهای عرفانی دکتر نصرالله پورجوادی که پژوهشهای وی در متون کهن عرفانی را شامل می‌شود ،از سوی نشر نی به بازار کتاب عرضه شده است

به گزارش همشهری آنلاین، این کتاب بستری است تا مولف برای شناخت دقیق و صحیح تاریخ عرفان و تصوف و زندگی مشایخ و به طور کلی تاریخ دینی شهرهای ایران به منابع کهن رجوع کند.
به اعتقاد پورجوادی بسیاری از این منابع به صورت خطی مانده اند ویا بررسی دقیق و محققانه ای هنوز روی آن دسته از نسخه های چاپی این گونه آثار صورت نگرفته است.

بحث درباره ملامتیان و جوانمردان خراسان ، آثار ابوسعد خرگوشی نیشاپوری و خواجه عبدالله انصاری ، تصوف خاص شهر ارومیه و اختلاف شیخ بزرگ این شهر با مشایخ بغداد، اصطلاحات صوفیه ابن عربی و رابطه آنها با تصوف اصفهان ، لطایف قرآنی در مجالس صوفیه ،و تاریخ عرفان و اولیاء شهر زنجان از جمله مطالب و مقالاتی است که در کتاب پژوهشهای عرفانی آمده است .

دکتر نصرالله پورجوادی از بنیانگذاران مرکز نشر دانشگاهی است که بسیاری از مقالات وی در دو نشریه معارف و نیز نشر دانش منتشر می شد.
پژوهش وی درباره امام محمد غزالی و فخرالدین رازی که تحت عنوان «دو مجدد» از سوی مرکز نشر دانشگاهی به بازار کتاب عرضه شده بود، در سال 1382 عنوان کتاب سال حوزه فلسفه و کلام  و عرفان اسلامی را از آن خود کرد.
کتاب پژوهشهای عرفانی که گرد آمده 11 مقاله منتشر شده پورجوادی در دو دهه گذشته است جایزه بین المللی الکساندر همبولت در رشته مطالعات اسلامی را  نیز از آن مولف خود کرده است.

کد خبر 726

برچسب‌ها