بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز (۱۴ آبان) با توجه به عدم وزش باد مؤثر و افزایش تردد خودروها در نخستین روز هفته کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

آلودگی هوا

به گزارش همشهری‌آنلاین، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (۱۴ آبان ماه) با توجه به عدم وزش باد مؤثر و افزایش تردد خودروها در نخستین روز هفته، کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

با رشد ناپایداری جوی و احتمال رگبار پراکنده در ساعات بعدازظهر پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل خواهد شد.

کاهش تندی باد تا اواخر وقت شنبه همراه با ترافیک شامگاهی سبب تجمع آلاینده‌ها خواهد شد و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

یکشنبه (۱۵ آبان‌ماه) کاهش تندی باد تا صبح فردا همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

افزایش تدریجی تندی باد در طول روز از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد، هرچند با توجه به وزش باد نسبتاً شدید و احتمال گسیل گردوخاک در مناطق مستعد در ساعات بعدازظهر افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا وجود خواهد داشت.

 با تداوم این شرایط جوی همزمان با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت یکشنبه، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

 براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص هم‌ اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۸ و کیفیت هوا در وضعیت قابل قبول است. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۹۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود؛ بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول (سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

کد خبر 717610
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha