مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه تهرانی ها ۱۷ درصد آب شرب کل کشور را مصرف می‌کنند، گفت: میزان مصرف در تهران یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب و در کشور ۶.۶ میلیارد متر مکعب است.

بي آبي

به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، محمدرضا بختیاری در شصت و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران حضور یافت تا درباره آخرین وضعیت تامین آب در تهران با توجه به خشکسالی اخیر توضیحاتی را ارائه دهد. او با بیان اینکه وضعیت بارندگی استان تهران اصلا مناسب نیست و تاکنون ۱۷۹ میلی متر بارندگی داشتیم، گفت: تهران جزء شش استان با تنش آبی به شمار می‌رود. 

بخش‌های مهم سخنان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران را در جلسه امروز می‌خوانید:

*سال قبل حجم آب ۸۱۷ میلیون متر مکعب بوده و امسال به ۶۱۵ میلیون متر مکعب رسیده که بر این اساس کاهش ۲۰۰ میلیون متر مکعبی را شاهد هستیم. این اتفاق، تهران را با مشکل روبه رو کرده و تمام چاه‌ها در مدار قرار گرفته‌اند چون ناچاریم حجم مخازن را برای پایان شهریور ماه نگه داریم.

*آب شهر تهران توسط پنج سد طالقان، امیرکبیر، لار، لتیان و ماملو تامین می‌شود که مخازن آن یک میلیارد متر مکعب است که ۵۰ درصد از غرب و ۵۰ درصد از شرق تهران را تامین می کند. همچنین ۷۰ درصد از منابع آب سطحی و ۳۰ درصد زیر زمینی است. در پایتخت ۶۰۰ حلقه چاه داریم که ۳۰ درصد منابع زیرزمینی از محل این چاه‌هاست.

*مصرف آب شرب از هفت تصفیه خانه شهر تهران، یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب است که ۹ میلیون و ۴۵۵ هزار نفر از این آب شرب بهره مند می‌شوند.

* یک میلیون و ۱۴۵ هزار انشعاب و ۱۰ هزار کیلومتر لوله گذاری در شهر انجام شده است. ۱۴۹ باب مخزن در شهر تهران وجود دارد که حجم آن دو میلیون و ۷۳۵ هزار متر مکعب است.

* تهران ۱۷ درصد آب شرب کل کشور را مصرف می‌کند. میزان مصرف در تهران یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب و در کشور ۶.۶ میلیارد متر مکعب است. مصرف آب شرب ۵۹ متر مکعب در ثانیه است که ۴۵ متر مکعب در شهر تهران و ۱۴ متر مکعب در سایر شهرهاست.

* دو تصفیه خانه در تهران فعال شده‌اند؛ اگر کمک شورای شهر تهران در تبصره سه نبود سال قبل تهران با چالش جدی مواجه می‌شد و ۶۰۰ هزار نفر با مشکل قطعی کامل آب روبه رو می‌شدند. سال قبل در اوج مصرف آب شرب ،دو هزار و ۵۰۰ لیتر آب با کیفیت وارد مدار شد و فشار آب زیرزمینی نیز کاهش یافت. 

*امسال ۱۹ کیلومتر توسعه شبکه، ۷۸ کیلومتر اصلاح و بازسازی و ۹ حلقه چاه حفر خواهد شد و ۱۷۴ هزار متر مکعب وارد مدار می‌شود که یک رکورد خواهد بود.

*۲۵۰ هزار متر مکعب مخزن وارد شهر تهران می شود، با این اقدام ظرفیت مخازن شهر تهران به سه میلیون متر مکعب می رسد و تهران از جمله معدود پایتخت‌ها خواهد بود که ظرفیت مخازن آن به ۱۰۰ درصد خواهد رسید. امسال ۱۲۰ مخزن اضطراری ایجاد و عقب ماندگی سال قبل جبران می‌شود. این مخازن از تکنولوژی‌های جدید است و یک سال مطالعات صورت گرفت تا عقب ماندگی‌ها جبران شود.

*برای اولین بار سد ماملو وارد مدار شد و پنج میلیون متر مکعب آب به جنوب و جنوب شرق تهران گسیل شد و ۲.۵ میلیون نفر از مردم جنوب تهران از این منابع آب بهره‌مند شدند که در عدالت اجتماعی در کیفیت آب، گام بسیار بزرگی بود. اعتبارات این طرح از منابع آب تبصره سه شورای اسلامی شهر و منابع شرکت آب و فاضلاب تأمین شد.

* احداث رینگ تهران مهمترین پروژه است. با احداث این رینگ بزرگترین آرزوی تهران برآورده خواهد شد و سدهای تهران به هم متصل می‌شود. این پروژه ۶۵ درصد تا کنون اجرا شده و ظرف سه تا چهار سال محقق خواهد شد.

*باید ۳۷۴ مخزن اضطراری در تهران ایجاد شود؛ اگر زلزله در تهران اتفاق بیفتد سه تا ۹ روز آب در تهران تأمین خواهد شد. مطالعات متعددی صورت گرفته و قرار است تا دو سال آینده این تعداد مخزن در مناطق تهران کار گذاری شود که قریب به ۹ میلیون نفر از منابع آب این مخازن در صورت نیاز استفاده کنند. تا پایان امسال ۱۲۰ مخزن کارگذاری می‌شود و ۱۰۰ مخزن نیز نیمه دوم سال به مناقصه گذاشته خواهد شد تا عقب ماندگی‌ها جبران شود.

* با وجود کم آبی، در سال گذشته حتی یک ساعت قطعی آب در شهر تهران نداشتیم.

کد خبر 678123

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • م.آذر IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  بر طبق آخرین سرشماری رسمی ( سال 1395 ) 13.26 میلیون از جمعیت 76.48 میلیونی کشور ( یعنی 17.33 درصد جمعیت ایران ) ساکن تهران است که به میزان مصرف شده آب ( 17 درصد ) همخوانی دارد . ولی عنوان مقاله این موضوع را به خواننده القا میکند که تهرانی ها زیادی آب مصرف میکنند .
 • وجدان IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  بختیاری عزیز. اینم بگو تهران چند درصد جمعیت کل کشور را هم در خودش جا داده. همیشه اینطوری قضاوت میکنید و آمار میدین