شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۷ - ۰۵:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین : ویسواناتان آناند، قهرمان 38 ساله شطرنج جهان، از عنوان قهرمانی خود در برابر ولادیمیر کرامنیک از روسیه دفاع کرد.

آناند در یازدهمین بازی قهرمانی شطرنج جهان در بن، در برابر حریف خود از روسیه خود به تساوی دست یافت. نیم امتیاز حاصل از این تساوی کافی بود تا آناند به شش و نیم امتیاز مورد نیاز برای حفظ مقام قهرمانی دست یابد. آناند که در هند به «ببر مدرس» معروف است، پس از پیروزی گفت: «من شش ماه خود را برای این مسابقات آماده کردم. این رقابت‌ها برای من چیزی ویژه و بزرگ‌ترین پیکار از زمان مصاف با گاری کاسپارف در سال ۱۹۹۵ در نیویورک بود».

آناند در این مسابقات، درخشان و تقریبا بی‌اشتباه ظاهر شد. وی در حرکات و واریانت‌های خود نوگرا و دلیر بود. با این همه، قهرمان جهان اعتراف کرد که: «شاید ظاهر من آرام بود، ولی باطنا عصبی بودم». آناند در آخرین بازی، دفاع سیسیلی را برگزید. وی برای نخستین بار در گشایش بازی، پیاده‌ جلوی شاه را به پیش راند و پس از آن موفق شد همه‌ حملات کرامنیک را دفع کند. آناند در تورنمنت بن، تنها یک بار از کرامنیک شکست خورد، در مقابل سه بار بر حریف روسی خود چیره گشت که دوبار آن با مهره‌های سیاه بود.

برای تورنمنت بن یک جایزه‌ یک و نیم میلیون یورویی تعیین شده بود. برنده و بازنده هر یک ۶۰۰ هزار یورو دریافت کردند و ۳۰۰ هزار یوروی باقی‌مانده، در اختیار فدراسیون جهانی شطرنج (FIDE) قرار گرفت.

«آرتور یوسوپف» استاد بزرگ شطرنج و مفسر مسابقات قهرمانی در بن، پیروزی آناند را در این رقابت‌ها چنین تفسیر کرد: «آناند می‌تواند به سرعت حساب کند، از یک بازی موضعی خوب و شیوه‌ا‌ی تهاجمی برخوردار است. او در این مسابقات به تعادل درونی لازم دست یافت و می‌توان گفت که به نقطه‌ اوج فعالیت ورزشی خود رسیده است».

به باور «هلموت فلگر»، استاد بزرگ آلمانی نیز، آناند در سال‌های گذشته به پختگی لازم رسیده و در این مسابقات چهره‌ درخشانی از خود نشان داد. سطح این بازی‌ها بالا بود و با تلاش‌های دو شطرنج‌باز، در جهان شطرنج وحدت دوباره برقرار شد.

آناند (راست) و کرامنیک

ولادیمیر کرامنیک که تا کنون هشت بار در مسابقات شطرنج دورتموند پیروز شده است، در تورنمنت بن، بازنده‌ای با اخلاق بود. وی پس از سه شکست، در چهار بازی پایانی بر تلاش خود افزود و ضمن کسب موقعیت‌های خوب توانست یک بار آناند را شکست دهد و به هیجان این مسابقات بیفزاید.

گاری کاسپارف، قهرمان پیشین شطرنج جهان از روسیه، پیروزی آناند را ستود و گفت که او برای این مسابقات خود را بهتر آماده کرده بود. کاسپارف افزود که برای نسل جوان شطرنج‌بازان جهان دشوار خواهد بود آناند را از اریکه‌ قهرمانی به زیر کشند.

رادیو دویچه وله

کد خبر 67121

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار