همشهری آنلاین: قلب مصنوعی کامل قابل کارگذاری در بدن برای غلبه بر کمبود جهانی دهندگان قلب پیوندی تا سال 2011 برای کارآزمایی بالینی آماده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پروفسور فرانسوی آلن کارپنتیه، رئیس گروه پژوهشی اروپایی که این طرح را اجرا می‌کند، گفت این قلب مصنوعی برای تولید آماده است و انتظار می‌رود در "دو سال و نیم آینده" برای کاربرد انسانی آماده شود.

 شرکت زیستی‌- پزشکی کارمات (Carmat) در حال تولید این قلب مصنوعی در محلی نزدیک به پاریس پایتخت فرانسه است.

 کارپنتیه در این باره گفت: "ما داریم از مرحله پژوهشی صرف به مرحله کاربردهای بالینی وارد می‌شویم. پس از 15 سال کار، ما نتایج پژوهش‌های‌مان را به صنعت تحویل می‌دهیم تا قلب مصنوعی قابل کاربرد برای انسان را بسازند."

 گروه‌های پژوهشی متعددی در سراسر جهان، در واکنش به کمبود جهانی اهداکنندگان قلب که شمار آنها در هر سال 2000 مورد تخمین زده می‌‌شود، در حال فعالیت برای ساختن قلب مصنوعی کامل برای جایگزینی با قلب انسان هستند.

 نمونه اولیه این قلب مصنوعی که شکلی شبیه قلب طبیعی، با همان ریتم‌های جریان خون دارد، از همان تکنولوژی استفاده می‌کند که در دریچه‌های مصنوعی قلب ساخته شده بوسیله کارپنتیه به کار رفته بود، و اکنون در سراسر دنیا مورد استفاده است.

"مواد زیستی" (biomaterials) که برای ساختن این قلب به کار رفته‌اند، طوری طراحی شده‌اند که از رد پیوند بوسیله دستگاه ایمنی یا ایجاد لخته خون - یک مشکل عودکننده در قلب‌های مصنوعی موجود- جلوگیری می‌کنند.

 این قلب مصنوعی برای بیمارانی ساخته شده است که دچار حمله قلبی وسیع شده‌اند یا در مراحل انتهایی نارسایی قلب هستند و دارودرمانی، استفاده از بطن مصنوعی قلبdevice ventricular assistance یا VAD یا پیوند قلب برای آنها در دسترس نیست یا مشکل آنها را حل نکرده است.

 کارپنتیه گفت تا به حال این قلب با شبیه‌سازی دیجیتال و نیز بر روی حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته است، و کارآزمایی‌های آن "هیچ عارضه‌ای" را نشان نداده است.

نسل کنونی قلب مصنوعی یک وسیله به اندازه انگشت شست دست است، که درون قفسه سینه کاشته می‌شود، و خون را از قلب فرد می‌مکد و به درون شریان آئورت تلمبه می‌کند. این قلب را باید هر چهار ساعت بوسیله باتری خارجی شارژ کرد.

 جراحان در آمریکا و اروپا بطن مصنوعی قلب یا VAD را  تا سال 2000 بر روی 220 بیمار مورد آزمایش قرار داده‌اند.

[اولین دارنده قلب مصنوعی دائمی درگذشت]

 نوع دیگری از قلب مصنوعی به طور موقت (به عنوان "پل") عمل می‌کند تا زمانی که قلب اهدایی مناسب برای فرد  پیدا شود.

 نمونه‌های دیگر قلب مصنوعی کامل رقیب شامل AbioCor - ساخت شرکت آمریکایی Abiomed - است که در 14 کارآزمایی بالینی در بین سال‌های 2001 تا 2004 به کار رفته و به طور میانگین بیماران را 5.3 ماه زنده نگهداشته است.

یک گروه آمریکایی دیگر دارند بر روی یک نمونه اولیه دیگر به نام قلب مصنوعی کامل مگ‌اسکرو (MagScrew) کار می‌کنند که در سال 2005 بر روی گوساله‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است و در همین حال پژوهشگران در ژاپن و کره جنوبی نیز بر روی طرح‌های مشابهی کار می‌کنند

کد خبر 66910

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار