آژانس مهاجرت سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد علاوه بر ۳.۲ میلیون نفری که از اوکراین به کشورهای همسایه گریخته‌اند، ۶.۵ میلیون نفر هم درون این کشور آواره شده‌اند.

IDPs

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس تخمین‌های «سازمان بین‌المللی مهاجرت» (IOM) نشان می‌دهد که شمار آوارگان در اوکراین فقط در طول سه هفته از شروع  جنگ با چه سرعتی در حال افزایش است و دارد به شمار آوارگان جنگ طولانی‌مدت سوریه نزدیک می‌شود که باعث آواره شدن حدود ۱۳ میلیون نفر در داخل و خارج این کشور شد.

این یافته‌ها در مقاله‌ منتشرشده در «دفتر هماهنگی امور انسان‌دوستانه سازمان ملل» در روز جمعه منتشر شده است.

گرچه آخرین تخمین سازمان ملل از شمار آوارگان داخلی اوکراین ۱.۸۵ میلیون نفر بود، اما IOM با انجام یک بررسی در فاصله ۹ تا ۱۶ مارس برای به دست آوردن تخمین بهتری از این مشکل شمار افراد آواره داخلی را ۶.۴۸ میلیون نفر محاسبه کرد. مقامات سازمان ملل می‌گویند دلیل این افزایش شدید در این تخمین جدید دسترسی IOM به مناطق شرقی و شمالی اوکراین است که در نزدیکی درگیری‌های فعال قرار دارند و میزبان شمار زیادی از آوارگان هستند که میان شهرها یا در داخل استان‌ها جابه‌جا شده‌اند.

«مرکز بین‌المللی پایش آوارگان» در نروژ هم گزارش داده است که اغلب این آوارگان داخلی در خانه‌های بستگانش یا در زیرزمین‌ها یا گاراژهای زیرزمینی ماشین پناه گرفته‌اند؛ پناهگاه‌های حمله هوایی و ایستگاه‌های مترو هم محل‌های دیگر سکونت این آوارگان هستند. بر اساس گزارش این مرکز همچنین شمار فزاینده‌ای از این آوارگان داخلی در پناهگاه‌های جمعی یا ساختمان‌های عمومی مانند مدارس، کلیساها، سالن‌های ورزشی و موسیقی زندگی می‌کنند که در آنها علاوه بر ازدحام جمعیت با محدودیت آب و برق و خطر انتقال کرونا و بیماری‌های عفونی دیگر روبرو هستند.

همچنین بر اساس بررسی IOM «تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۲ میلیون نفر در اوکراین در میان مناطق جنگ‌زده گیر افتاده‌اند یا به خاطر خطرات شدید امنیتی، تخریب پل‌ها و جاده‌ها و همچنین نبود اطلاعات منابع یا اطلاعات درباره اینکه در کجا می‌توانند جای امن و محل اقامتی پیاده کنند، نمی‌توانند این مناطق را ترک کنند.»

کد خبر 665105

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha