جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه برای نخستین بار از حمله روسیه به اوکراین در سه هفته پیش با شی‌ جیپینگ، رئیس‌جمهور چین صحبت خواهد کرد.

China

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز مقامات کاخ سفید می‌گویند بایدن به شی جین‌پینگ درباره تقویت متحدش ولادیمیر پوتین در عملیات جنگی‌اش در اوکراین هشدار خواهد داد.

گفتگوی این دو رهبر در هنگامی انجام می‌شود که واشنگتن هشدار داده است که چین در حال بررسی کمک نظامی به روسیه در جنگ فعلی است و در صورت انجام چنین کمکی شکاف میان پکن و دولت‌های غربی به شدت گسترش خواهد یافت.

این گفتگو  لحظه‌ای تعیین‌کننده هم برای روابط چین و آمریکا و هم برای اوکراین انجام می‌گیرد که نیروهای محلی کم‌شمارش تا به حال مانع از تسخیر بزرگترین شهرهای این کشور بوسیله روسیه شده‌اند.

دولت بایدن به پکن به طور عمومی و خصوصی هشدار داده است که در صورتی که از جنگ روسیه در اوکراین حمایت مادی انجام دهد، با پیامدهای شدیدی مواجه خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در یک گردهمایی خبری در واشنگتن در روز پنجشنبه گفت بایدن در گفتگویش با شی تصریح خواهد کرد که چین مسئول هر اقدامی که در حمایت از تهاجم روسیه انجام دهد، خواهد بود و تاوان آن را هم خواهد پرداخت.

بلینکن گفت چین برای استفاده از نفوذش بر پوتین و برای دفاع از قوانین بین‌المللی مسئولیت داشت، اما ظاهرا پکن «در حال حرکت در جهت مخالف» است.

بلینکن گفت: «ما نگران هستیم که آنها در حال بررسی کمک مستقیم به روسیه با فرستادن تجهیزات نظامی هستند» و برای نخستین بار رسما گزارش‌های قبلی در واشنگتن در این باره را تایید کرد.

مسکو درخواست کمک نظامی از چین را انکار کرده است و وزیر خارجه چین این گزارش‌ها را «دروغ‌پراکنی» نامیده است.

چین تا به حال از محکوم کردن عملیات روسیه یا تهاجم خواندن آن پرهیز کرده است. با اینکه پکن می‌گوید تمام ارضی اوکراین را به رسمیت می‌شناسد، اما می‌گوید روسیه هم نگرانی‌های امنیتی مشروعی دارد که باید به آنها پرداخته شود.

بایدن و شی پیش از رسیدن به رهبری کشورهای‌شان دیدارهای بسیاری داشته‌اند، اما از هنگام به ریاست‌جمهوری رسیدن بایدن دیدار رودروروی نداشته‌اند. این چهارمین مکالمه 

واشنگتن قصد داشته است که رابطه‌ با چین را به عنوان نوعی همزیستی رقابتی تعریف کند، اما اعلام همکاری «نامحدود» راهبردی چین بار روسیه در ماه گذشته و موضع کشور در برابر بحران اوکراین این ایده را به زیر سوال برده است.

هنوز معلوم نیست که بایدن در صورت حمایت نظامی چین از روسیه به چه اقدامی دست خواهد زد، اما تحریم پکن از نوع تحریم‌های گسترده اعمال‌شده بر روسیه پیامدهای شدیدی برای آمریکا و اقتصادهای جهانی خواهد داشت، چرا که چین دومین اقتصاد بزرگ و بزرگترین صادرکننده جهان است.

کد خبر 665012

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha