جواد مجابی، شاعر، داستان ­نویس، نقاش و منتقد هنر است. سال­ها روزنامه ­نگاری کرده است و در حوزه های متفاوتی قلم زده است. به واسطه روزنامه نگار بودنش شناخت دقیقی از مسائل روز و چالش های زیست روزمره دارد.

جواد مجابی

همشهری آنلاین- فرشاد شیرزادی: حادثه اخیر اهواز و قتل فجیع  دختر ۱۷ ساله و ماجرای رفتن او به ترکیه و خارج شدن از خانه باعث شد، با جواد مجابی نقبی به عشق و نفرت بزنیم و جایگاه این دو مقوله به ظاهر متضاد را در روابط انسانها و خصوصا از منظر ادبیات واکاوی کنیم.  به اعتقاد مجابی عشق و نفرت دو روی یک سکه نیستند و هر دو یک روی سکه اند! او معتقد است  وقتی شخصی از خانه خارج می‌­شود و دیگر خبری از او به دست نمی­آید، رئال نیست و سورئال است.

کدامیک از عشق­ ها در ادبیات، سینما و در مجموع هنر، طی سالیان نظر شما را جلب کرده است؟

در آثار ادبی خودمان یکی از درخشان­ترین موارد عشق به گمانم «ویس و رامین» است. ویس و رامین با اینکه جزو قدیمی­ترین آثار است و از زبان اشکانیان باقی مانده است، عشق یک زن به مرد است. این زن با اقتدار، با محبت فوق ­العاده عاشق یک مرد می‌­شود و این عشق را همتراز با مرد، مدیریت می‌­کند.

این مهم از این حیث اهمیت دارد که معمولاً عشق در ادبیات ما عشق مردانه بوده که بر زنان تحمیل می­شده و عشق نوعی تملک جسم و بعدها تملک فکر و روح زنان بوده است. این شکلِ بسیار استبدادی موضوع است و چندان هم خوشایند نیست. در ادبیات ما «ویس و رامین» یکی از استثناهای درجه یک است که البته در خسرو و شیرین هم این اتفاق افتاده اما نه به قدرت و وقت «ویس و رامین» که در این اثر، زن است که همتراز با مرد، تصمیم می­گیرد در رابطه خودش، با مرد، برابر باشد؛ حتی از نظر حقوق انسانی و در این کتاب، به هیچ وجه یک شخص، معشوق دیگری نیست.

معشوق دیگری بودن چه مصائبی دارد؟

معشوق دیگری بودن به معنای اضافه شدن بر یک شخص است و معنای مستقل بودن نمی ­دهد. تلقی من از شعر شاعرانه این است که در شعر شاعرانه و عاشقی به معنای امروزی ­اش، مرد و زن دو موجود مستقل ­اند که ارتباط عاطفی یا احساساتی عالی دارند. اما در طول ادبیات، از قرن سوم تا پنجم می­بینیم که عشق ملموس و مادی است و سپس دیگر شکل تجریدی می ­یابد و معلوم نیست که این معشوق انسان است یا خدا. در واقع به نوعی آبستره می­ شود. در ادبیات معاصر، شاید ایده­ آل این باشد که شعر عاشقانه از رابطه ­ای حکایت کند که مرد و زن به عنوان دو موجود آزاد و مستقل و برابر، یک ارتباط عاطفی درخشان داشته باشند.

این مهم آیا در ادبیات معاصر ما منعکس شده است؟

باید در ادبیات جدید ما منعکس شود اما تا به امروز خیلی کمرنگ بوده است. خیلی دیر هم شروع شد. شاید بتوان گفت که با شاملو آغاز شده و با فروغ ادامه یافته اما هنوز به آن شکل ایده ­آل و نهایی ­اش در نیامده.

وقتی سخن از عشق می­گوییم و قرار است تملک در میان نباشد، چگونه می توان  این ارتباط عمیق را تبیین کرد؟

وقتی سخن از عشق می­گوییم سخن از تملک و تصاحب نیست. صحبت از برتری یک جنس به جنس دیگر نیست. صحبت از دارا بودن ذهن آن و سلطه بر طرف مقابل نیست بلکه تبادل دو ذهن آزاد و یگانه است.

بارها گفته ­اید که عشق به نوعی یک قدرت است. همان­طور که قدرت سیاسی داریم، قدرت استبدادی و اقتصادی داریم، عشق هم به نوعی قدرت محسوب می­ شود. چرا گاه این قدرت عشق به خشونت تبدیل می ­شود و از قضا خشونت و نفرتی قدرتمند!؟   

شاید دلیلش این باشد که عشق و نفرت دو روی یک سکه نیستند، بلکه سکه ­ای ­است که هر دو رویش یکی است. عشق و نفرت یک حس است که یکبار شکل مثبت دارد. یعنی شکل عاطفی و هیجانی مثبت دارد و وقتی منفی می ­شود، به نفرت بدل خواهد شد. عشق و نفرت یک حسی است که رویه مثبت و منفی دارد.

چرا در دنیای امروز تا به این حد شاهد شکل گیری انواع خشونت ها هستیم؟

بله دنیای ما بیش از اندازه به سمت خشونت می­‌ رود اما  آنچه نوظهور است، خشونت بی ­دلیل است که این روزها رواج دارد. تا به حال عشق­ هایی که وجود داشته آدمی به عنوان مخاطب حس می­کرد که بنا بر اقتدار، تسلط بر یک شخص، یا تسخیر شخصی باشد یا زبون کردن یک حریف که البته معصوم بود. اما خشونتی که هیچ دلیلی ندارد و اینکه آدم­ها تا بدین حد به هم خشونت می ­ورزند، پدیده ­ای کاملاً جدید است که جامعه ما را تهدید می­ کند، همان­طور که جامعه جهانی را تهدید می­کند.

این نوع خشونت در ادبیات  جدید چگونه بروز و ظهور بیرونی خواهد داشت؟

ادبیات چون هیچ وقت دروغ نمی ­گوید، برای راست گفتن باید با این مساله روبه ­رو شود. موضوع را برش بدهد و تا اعماق این ماجرا پیش برود و حرف خودش را مستقیم و بدون ترس بزند. البته اگر بگذارند. معتقدم بدون عشق هیچ اثر هنری آفریده نمی­ شود و هنر به معنای زیبایی است و عشق معنای واقعی حیات است.  

کد خبر 657478

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 11
 • آرش IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۸
  6 11
  ما معلم ها از اجرا نشدن رتبه بندی علاقه ی مان به نفرت از رتبه بندی تبدیل شده.
 • ناشناس IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۸
  16 0
  اینهمه که گفته شد بعنی چی؟ چه ربطی!!!!!!!؟؟؟
  • کرابی IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   5 2
   به درک
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۸
  26 26
  جایگاه عشق ؟ یا جایگاه سکس و فحشا ؟ جناب نویسنده !!! بانوی ۱۷ ساله با داشتن یک فرزند بدون هیچ مشکلی با همسرش چنان هوا و هوس برش داشته که همه کارهای خروجش را طوری انجام داده که هیچکس نفهمیده ، رفته ترکیه پریده بغل یک سوریه ای !!! البته حتما در رمانهای سکسی این عمل ( عشق ) نامیده میشه و شوهر بیچاره هم باید بگه عزیزم چون عاشقتم برو توی بغل هرکی دوست داری بخواب !!!
  • بهرام IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   10 12
   لا یک داری
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   31 3
   شما از کجا میدونی ک مشکلی نداشته تا جایی ک پدر محترمش فرموده هر از گاهی قهر میکرده خونه ی باباش بعد از دو س روز می‌رفته ک بنظر پدر جان عادی بوده !!!! واقعا عادیه قهر دو س روز هر از گاهی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   25 4
   شما از زبان قاتلین مرحوم میگویید ولی صحبت های اولیه دوستانش روایت های کتک خوردن ها و به خانه پدر رفتن به قهر را نخواندی و به سرعت جهت تبرئه شوهر قاتل از تمام صفحات پاک شد
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   14 1
   به فضای مجازی ربطی ندارد دوست عزیز انسان عقل و شعور و قدرت تحلیل داره شما از سطل آشغالی غذا برمی دارید بخورید ویا غذای فاسد مصرف میکنید حتما خیر میگردید رستوران مناسب را که غذای سالم دارد را نتخاب میکنید ضمنا از دختری که دوازده ساله ازدواج کرده و هنوز آموزشهای اولیه زندگی و تکنیک تشخیص را ندیده به عقد آورده شده و از تمام دوران کودکی محروم شده چگونه انتظار شناخت دارید این غذا و رستوران خوب بد همین فضای مجازی است این ما هستیم که انتخاب صحیح باید داشته باشیم
 • ارتان IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۸
  9 21
  اگر فضای مجازی نبود یا اگر هم بود کنترل شده بود هیچ وقت این اتفاق نمی‌افتد الان شاید خیلی ها بهشون بر بخوره اما فضای مجازی حالت قتاله حساب میاد چون آشنایی همه چی داخل فضای مجازی شروع شده زندگی خیلی ها رو همین فضا به طلاق کشیده یا طلاق عاطفی
  • محمد IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   29 0
   جانور وحشي كه به آتناي معصوم تجاوز و اونو به قتل رسوند بخاطر فضاي مجازي بود يا قاتل ستايش بي گناه يا آرمان قاتل غزاله پدري كه پسر خود را تكه تكه كرد و يا قاتل پل مديريت و صدها مورد ديگر كه كوچكترين ربطي به دنياي مجازي ندارد چرا بيخودي و فكر نكرده حرف ميزنيد ايت اتفاقات و مسائل خيلي وقت قبل تر ار دنياي مجازي هم بوده و خواهد بود در زمان اصغر قاتل كه نزديك به ٢٠ كودك كوچك تجاوز و به قتل رساند فضاي مجازي بود يا خفاش شب كه ١٢ زن بدبخت بهشون تجاوز كرد و به قتل رسوند فضاي مجازي بود
  • xفاطمه IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
   16 1
   اینکه ابزارراازمردم بگیریم دست وپای آنها راببندیم بعدبگوییام آنهتمعصومند چه فایده کسی که بخواهد کاری کند مطمئن باش راهش روپیدا میکنه مگه زمانهای قدیم فضای مجازی بوده که این همه مردان وزانان متاهیل عاشق میشدندوزندگیشان رابه امید عشق رها میکردند چرا الکی جومیدید
 • مونا IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۸
  6 2
  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣شیر مادر نان پدر حلالت پهلوان قهرمان خوشم آومد از حرفات
 • مهدی IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  3 1
  شما اگر هر کسی را تا سر حد جنون به سخره بگیری طرف شنا را خواهد کشت.
 • IR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  11 2
  بس کنید اینقدر پشت سر مرده غیبت نکنید مگه نه اینکه غیبت کردن در اسلام منع شده انگار بدت تون نمیاد که هی با حرف هاتون با آبروی بقیه خانواده ی این بنده خدا بازی کنید مثل اینکه نعوذبالله خدا شدید و دارید جای خدا صحبت می‌کنید از همین رسانه خبری که هی سر حرف بلند میکنه تا بقیه گرفته مدام در مورد این اتفاق نظر می‌دهید و دخالت های بیجا میکنید اینها همه نشات گرفته از جامعه خودمون هست از بالاها گرفته تا پایین همه مقصرند و کوتاهی کردند از اول مگه قانون در جریان این امر قرار نگرفت چرا از رفتن غزل حیدری به ترکیه و برگرداندن او قانون ومسئولین این امر از نیروی انتظامی گرفته تا قاضی و دادگاه واز همه مهمتر امر کارشناسی و روانشناسی صورت نگرفت وگرنه به اینجا ها کشیده نمیشد که الان متاسفانه شاهد این چنین وقایع وحشتناکی نشویم و با رسانه ای شدنش هم که چقدر مورد تحقیر سرافکندگی شاهد بودیم بالاخره به بیرون و دنیا درج پیدا کرد وبرای جامعه مون واقعا افت فرهنگی و دینی داشت چرا مسولان دست خانواده اش اینقدر باز گذاشتن که با ندانم کاری هاشون وبا تصمیم های اشتباه شون برای ابن خانم قانون پیاده کردند
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
   4 0
   لایک احسنت باریکلا یس دیگه نمی دونم چطوری این حرف رو تایید کم
 • موسی آل علی IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  9 0
  خیلی بجاست که از نظر علمی و تاریخی در مورد روانشناسی جرم مطلب نوشته بشه و انگیزه های روانی این قتل فجیع و زوایای نکبت بارش روشن بشه ،امیدوارم همانطور که معتقدن مقتول مظلوم به سزای عملش رسیده قاتل غیور هم به اشد مجازات برسه که یاد بگیره ،غیرت یه حس کمینه نیست وباید خودشم میکشت ازین بی آبرویی که همه بفهمن چقدر براش گرون تموم شده...
 • NL ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  21 0
  دختر را هنوز از عروسک بازی سیر نشده شوهرش دادند. کدام عشق نسبت به آن مرد که عکسش را دیدیم میتواند وجود داشته باشد. هیچ آدم با رفتار معمولی قاتل نمیشود. مطمئن باشید این قاتل در زندگی خانوادگی هم مرد مهربان و با مدارایی نبوده است نهایت کار انسان قلدر و خشن قتل است.
 • تقی نوباوه IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  14 1
  احسنت به این طرز تفکر ؛؛؛انشالله به امید خدا و امام زمان پوست از سر این گرگ آدم نما که اون دختر بی دفاع رو سر بریده بکنن وتوی اسید بسوزوننش که کسی دیگه جرات نکنه ازین غلطا بکنه و بذاره به حساب غیرت
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  19 1
  شنیدن از قتل وقاتل ترسناک ودردناک هست،اما از این دردناکتروترسناکتر تحلیل های اخیر از زبان مردم عادی است،چطور مردم عادی از یک قاتل حمایت می کنند،جاری شدن عدالت باید به دست قاضی وحقوقدان انجام شود،نه همه در پی احقاق حق دست به قتل بزنند،که این خود یک جرم است وبه نظر بنده،حمایت از جرم ومجرم نیز خود جرم است واز نظر قضایی جای پیگیری دارد،وکسانی که همفکر با این مجرم آدمکش هستند نیز بالقوه می توانند در شرایطی مشابه دست به قتل بزنند واین افراد نیز باید تحت مشاوره قرار بگیرند واگرنه از این دست اتفاقات باز هم خواهیم دید ،به امید اجرای عدالت از دستگاه قضایی کشور
 • رضا IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  0 21
  خداوکیلی شما که می گید مرد تو این ماجرا درنده است اگر مردها هیچی هم نگند که زن ها فاجعه به بار می آورند می روند هزار گنده کاری می کنند بعد می گند نهایت طلاقمون می ده تو هیچ دین وحیانی هیچ زنی نمی تونه بره پیش دو تا مرد بخوابه یعنی چه سنش کم بوده ؟عاطفه ی مادریش کجا رفته یه بچه را سقط کرده یکی را ول کرده اخه حیوانات بی عقل هم به بچه هاشون علاقه دارند براشون می جنگند سجاد آفرین به غیرتت حیوانات هم به بچه هاشون علاقه دارند
 • سارا IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  17 1
  ای تف به ب روح هرچی مرد با غیرته مرگ بر غیرت .. که باید دختر بیچاره را فقط به خاطر عابرو سر ببره خب طلاق بده چرا سر میبری حیون مریض
  • پنجشنبه IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
   7 2
   افرین۱۰۰امتیازمثبت‌ب‌توازهمین‌الان.
 • خدا رحمتش کنه.نمک به زخم دیگران پاشیدن.... باعث تا IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  2 1
  😞😞😞
 • یکشنبه IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
  2 1
  ب‌خداجهنمم‌جایی‌واسه‌تونداره.
 • الناز اکبری IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
  3 0
  هر کاری که کرده بود حقش این نبود فقط ۱۷ سالش بود
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
  1 1
  طرف مریض بوده
 • علی محمد IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
  3 1
  تو تاریکی همه انسانها شبیه هم هستند ، هیچکس از دل دیگری خبر ندارد ، شاید آنقدر فشار روحی و روانی به این خانم تحمیل شده که دیگر خانه پدر و مادرش هم برایش پناهگاه نبوده ، ظاهرا هر دفعه قهر می کردن و مشکلی پیش می آمده خانواده ها درپوش بهش میزدن و این خانم را به خانه خودش برمی گرداندند ، بناچار این خانم از خانواده طرد می شود و خانواده را ترک می کند و در دام فساد می افتد.
 • عاقل IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۳۰
  0 7
  چرا اسمه حسادتو میزارید عشق خجالت بکشید اینم یجور سرپوش رو جنایات علیه زناست؟!
 • س IR ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۱
  1 0
  سلام شمامیگید غیرت اخ خانواده دختر نتونستن از ش موقع برگشتنش مواظبت کنندبس اونموق هم که فرار کرده بود مقسرنبود چون کسیو نداشت ازش مراقبت کنه ازدست یه قاتل جانی بنظرم کسانی که موافق قاتل هستند همشون مریض اند بدتر از کرونا وزامبیا باید اونها رو درمان کنی یا ...خشم نفرت حسادت زورگویی و میگن به اسم غیرت. هیچ دینی اینکارو توجیه نمیکنه