شیوع سویه بسیار واگیر اُمیکرون باعث شده است که کارشناسان استفاده از ماسک‌های کارآمدتر N95 یا KN95 را برای محافظت افراد توصیه کنند.

mask

به گزارش همشهری آنلاین سویه اُمیکرون بسیار واگیرتر از سویه‌های قبلی کروناویروس است و ممکن است  به صورت ذرات بسیار ریز شناور در هوا حتی از ماسک‌های پارچه‌ای ضخیم عبور کند.

ماسک‌های N95 یا KN95 می‌توانند تا حدود ۹۵ درصد این ذرات بسیار ریز شناور در هوا را تصفیه کنند، اما مشکل این است که این ماسک‌های نسبتا گران‌قیمت یکبار مصرف هستند.

اما انجام اقدامات ساده‌ای می‌توانید تا پنج بار از این ماسک‌ها استفاده کنید.

برای این کار باید یک بسته از ماسک‌های N95 بخرید و به طور چرخشی از آنها استفاده کنید. هر روز پس از پایان یک بار استفاده از ماسک، دست‌هایتان را ضدعفونی کنید، ماسک را از صورت‌تان بردارید و آن را در یک محل خشک و گرم نگهدارید. فردا از ماسک جدید استفاده کنید و بعد به همین ترتیب آن را در پایان روز در جایی خشک و گرم نگهدارید. نهایتا پس از استفاده از همه ماسک‌ها به سراغ نخستین ماسکی بروید که یک بار استفاده کرده‌اید.

در عین حال به نشانه‌هایی فرسودگی ماسک مانند ریش‌ریش شدن آن یا شل شدن بندهای آن  توجه داشته باشید. شل شدن بندهای ماسک باعث می‌شود، ماسک به خوبی روی صورت نچسبند و ویروس‌ها از درز ایجاد شده عبور کنند.

اگر می‌خواهید این ماسک‌ها را ضدعفونی کنید، آنها را با استفاده از یک گیره چوبی یا پلاستیکی درون اجاق آویزان کنید و برای ۶۰ دقیقه در دمای ۸۰ درجه حرارت دهید یا آنها درون کیسه فریزر  بگذارید و برای ۱۰ دقیقه بجوشانید. البته بندهای لاستیکی ماسک با این کار ممکن است آسیب ببیند.

توجه داشته باشید که این ماسک‌ها را مانند ماسک‌های پارچه‌ای نمی‌توان با آب و صابون شست. همچنین نباید الکل با مواد ضدعفونی‌کننده را به این ماسک‌ها اسپری کنید چرا که به فیبرهای آنها آسیب می‌زنند و برای شما هم مشکل تنفسی ایجاد می‌کنند. 

کد خبر 650036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار