آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه گفت افرادی که واکسن کرونا نزده‌اند، از دسترسی به فروشگاه‌های اقلام غیرضروری و مکان فرهنگی و تفریحی ممنوع می‌شوند.

Merkel

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس مرکل همچنین گفت پارلمان کشور موضوع اجباری کردن واکسیناسیون کرونا را نیز به عنوان بخشی از اقدامات برای مهار شیوع کرونا در این کشور مد نظر قرار خواهد داد. شمار موارد جدید عفونت کرونا در طول ۲۴ ساعت در آلمان در روز پنجشنبه بار دیگر از ۷۰۰۰۰ مورد گذشت.

مرکل پس از ملاقاتی با رهبران فدرال و محلی این کشور گفت این اقدامات با توجه به نگرانی‌ها درباره پر شدن بیمارستان‌های آلمان از افراد دچار کووید-۱۹ که در افراد واکسینه‌نشده با احتمال بیشتری ممکن است بیماری شدید ایجاد کند، ضروری است.

مرکل در یک کنفرانس خبری در برلین گفت: «وضعیت کشور ما وخیم است» و  این اقدام را «عملی بر مبنای اتحاد ملی» خواند.

او گفت مقامات کشور همچنین موافقت کرده‌اند ماسک‌ زدن را در مدارس اجباری کنند، محدودیت‌های جدیدی را بر گردهمایی‌های خصوصی اعمال کنند و به هدف ۳۰ میلیون مورد واکسیناسیون را تا پایان سال برسند- برای این منظور به دندانپزشکان و داروسازان هم اجازه تزریق واکسن داده شده است.

خود مرکل از پیشنهاد بحث‌برانگیز اجباری کردن عمومی واکسیناسیون پشتیبانی می‌کند. او گفت پارلمان با توجه به نظرات کمیته اخلاق ملی کشور درباره این پیشنهاد به بحث خواهد پرداخت.

مرکل گفت اگر پیشنهاد اجباری کردن واکسیناسیون کرونا به تایید برسد، اجرای آن از ماه فوریه (اوائل بهمن) آغاز خواهد شد و افزود اگر عضو پارلمان بود به نفع این پیشنهاد رای می‌داد.

حدود ۶۸.۷ درصد جمعیت آلمان به طور کامل واکسینه شده‌اند که بسیار پایین‌تر از حداقل ۷۵ درصدی است که هدف دولت بوده است.

تظاهرات بزرگی در ماه‌های گذشته بر ضد اقدامات محدودکننده برای مهار پاندمی کرونا در آلمان برگزار شده است و اجباری کردن واکسیناسیون احتمالا با مخالفت اقلیتی از مردم روبرو خواهد شد، گرچه نظرسنجی‌ها از موافقت اغلب آلمانی‌ها با آن خبر می‌دهند.

کد خبر 640799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار