در دیدار مدیران موسسه روبرت کخ آلمان با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر اجرای مشترک پروژه‌های همکاری در حوزه سلامت عمومی و بیماری‌های واگیردار تاکید و مقرر شد در قالب یک تفاهم‌نامه پروژه‌های مشترکی انجام شود.

واكسن كرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این دیدار، به اقدامات انجام شده در سطح وزارتخانه و معاونت تحقیقات در زمینه شیوع ویروس کووید_۱۹ اشاره کرد و گفت: ایران از جمله اولین کشورهایی بود که با ویروس کرونا درگیر شد و اولین نمونه در استان قم مشاهده شد و پس از آن در استان‌های تهران، گیلان و مازندران پخش شد. اولین واکنش در وزارت بهداشت کنترل بیماری بود.

دکتر نجفی با بیان اینکه با سازمان بهداشت جهانی ارتباط گرفتیم و به صورت مستمر تعامل کردیم، افزود: از همان ابتدا هر یک دانشگاه‌های علوم پزشکی از جنبه‌های مختلف به مطالعه این ویروس پرداختند و تلاش کردیم تا همه اطلاعات را در اختیار محققان قرار دهیم و بر اساس نتایج به دست آمده مشاوره‌هایی برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در اختیار سیاست‌گذاران قرار دهیم تا مبتنی بر شواهد، تصمیم‌ها اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: مبنای بسیاری از تصمیمات کلان کشوری در خصوص ایجاد محدودیت‌ها و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، منع ترددها و غیره نتایج همین تحقیقات بود.

در ادامه، دکتر بیتا مسگرپور مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص سامانه‌های علم‌سنجی، سامانه جامع طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی، کمیته اخلاق، نیماد و گفت: در سامانه جامع طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی اطلاعات تمام پژوهش‌های مرتبط با کووید۱۹ یا هر موضوع تحقیقاتی دیگر قابل دسترسی است. برای مثال در حال حاضر ۹۱۵۵ پژوهش در زمینه کووید۱۹ داریم.

مسگرپور به سامانه کمیته ملی اخلاق هم اشاره کرد که در لحظه امکان رصد طرح‌های تحقیقاتی تایید شده کمیته‌های اخلاق سراسر کشور وجود دارد.

دکتر آندریاس یانسن رئیس موسسه روبرت کخ نیز گفت: سال گذشته در ابتدای ماه مارس به همراه نمایندگان سازمان جهانی بهداشت سفری به ایران داشتم. برداشت ما از بیمارستان‌های شهرهای مختلف ایران این بود که کادر بهداشتی و درمانی در مهار کرونا، تلاش زیادی می کنند و این حرکت مثبتی برای پایان دادن به پاندمی کروناست.

او افزود: از پروژه‌های مشترک به خصوص در زمینه سلامت عمومی و اپیدمی‌ها و بیماری‌های واگیردار استقبال می‌کنیم.

کد خبر 639516

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha