مدیر کل‌ اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: با بررسی در جلسه شورای ثبت آثار منقول، ۳۷ اثر منقول از استان اردبیل به ثبت ملی رسید.

ثبت ملی

به‌ گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، نادر فلاحی اظهار کرد: در جلسه شورای ثبت آثار منقول که در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تشکیل شد ۳۷ اثر منقول از استان اردبیل به ثبت ملی رسید.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: از مجموع این آثار ۳۱ اثر شامل چینی‌های آبی و سفید پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی شامل چندین بشقاب، کاسه، پیاله، گلدان و ظرف لنگری آبی و سفید است که در مجموعه چینی‌خانه نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: ۶ عدد چینی مکشوفه از محوطه تاریخی خانه مروج نیز در ردیف آثار منقول ملی به ثبت رسید که قدمت این آثار به دوره صفوی باز می‌گردد.

فلاحی بیان کرد: بایداق تکیه برات شهرستان نمین با تزئینات هندسی، کتیبه و نباتی از جنس پارچه ماهوت به رنگ مشکی و دارای حاشیه قرمز دیگر اثر جای‌گرفته در ردیف آثار ملی است که قدمت این اثر نیز به دوره قاجار بر می‌گردد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: در راستای ثبت آثار استان در ردیف ملی پرونده‌ برای آثار دیگر نیز تهیه شده که پس از بررسی و ثبت ملی اطلاع‌رسانی می‌شود.

کد خبر 639162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار