سردار غلامرضا جلالی امروز به مناسبت ایام نکوداشت پدافند غیرعامل گفت: ما متاسفانه در دولت گذشته شاهد بودیم که موضوع جنگ سایبری انکار و مدیریت فضای مجازی جای خود را به ولنگاری مدیریتی داده بود. 

سردار جلالی

 به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و هیئت همراه پیش از ظهر امروز به مناسبت ایام نکوداشت پدافند غیرعامل در سفر به شهر مقدس قم با برخی از علما و مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد. 

کشور از منظر نظامی به یک بازدارندگی قابل توجه رسیده است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در دیدار با آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تبریک هفته وحدت و با اشاره به اینکه سازمان پدافند غیرعامل با تدبیر مقام معظم رهبری از سال ۱۳۸۲ تشکیل شده است، گفت: موضوع رصد تهدید و آسیب‌پذیری‌ها و برطرف‌سازی آن‌ها از جمله دغدغه‌های همیشگی مقام معظم رهبری بوده است. 

وی با تاکید بر اینکه در ابتدا موضوع پدافند غیرعامل بیشتر یک مسئله فنی و مهندسی بود، تاکید کرد: به تدریج و در کنار تقویت حوزه پدافند غیرعامل در نیروهای مسلح مسئله ارتقای آمادگی و آرایش لایه دفاعی در بخش‌های غیرنظامی به ویژه دستگاه‌های اجرایی مورد توجه پدافند غیرعامل قرار گرفت.

واکنش پدافند غیرعامل به حمله سایبری | آسیب‌پذیری شرکت توزیع سوخت اطلاع داده شده بود 

سردار جلالی با اشاره به اینکه پیشرفت و توسعه رویکردهای پدافند غیرعامل وابسته به نوع نگاه و رویکرد دولت هاست، گفت: اساساً پدافند غیرعامل پیوست مساله توسعه است و اگر دولت‌ها در این زمینه همراهی نکنند و یا به جای نگاه کارشناسی با عینک سیاسی به پدافند غیرعامل نگاه کنند نمی‌توان به سطح مطلوب آمادگی دست پیدا کرد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه امروز کشور از منظر نظامی به یک بازدارندگی قابل توجه رسیده است، اظهار داشت: بر همین مبنا دشمن عمده برنامه‌ها و عملیات‌های خود را در بخش‌های تهدیدات نوین مانند حملات سایبری متمرکز کرده است. 

سردار جلالی با اشاره به اینکه ما در دولت گذشته که دولت عبرت بود متاسفانه شاهد بودیم که موضوع جنگ سایبری انکار و مدیریت فضای مجازی جای خود را به ولنگاری مدیریتی داده بود گفت، متاسفانه توسعه شبکه ملی اطلاعات به طور مطلوب در دولت پیشین عملیاتی نشد. 

وی گفت: متاسفانه طی هشت سال گذشته از منظر پدافند غیرعامل آسیب‌های جدی به کشور وارد شده است. 

سردار جلالی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم باید یکی از اولویت‌های خود را ارتقای آمادگی کشور در برابر لایه‌های نوین جنگ از جمله جنگ سایبری و زیستی قرار دهد بود، خاطرنشان نمود: ما خوشبین هستیم که در این دولت بتوانیم موضوعات پدافند غیرعامل را به‌نحو و شکل بهتری به پیش ببریم. 

صیانت از جمعیت به عنوان مولفه قدرت ملی 

سردار غلامرضا جلالی در دیدار با آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید قم با اشاره به اینکه یکی از موضوعات قابل توجه در موضوع امنیت ملی بحث حفاظت و صیانت از جمعیت است، تاکید کرد: امروز جمعیت یک نعمت و از پایه‌های قدرت ملی محسوب می‌شود. 

سردار جلالی با اشاره به اینکه متاسفانه سیاست‌گذاری‌های ناصحیح سبب شده تا ما با یک شتاب کاهنده در موضوع جمعیت مواجه باشیم، افزود: کشور ما در سال‌های اخیر درگیر یک سقوط آبشاری در مساله کاهش جمعیت شده است که می‌تواند بسیاری از مولفه‌های و عرصه‌های قدرت آفرین کشور همچون حوزه دفاعی، اقتصادی، اجتماعی و… را دستخوش چالش کند. 

سردار جلالی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در حوزه مباحث جمعیت و خانواده تاکید کرد: این امیدواری وجود دارد تا با اصلاح و تکمیل مصوبه مجلس، سیاستگذاری کشور به نفع صیانت از رشد جمعیت تغییر کند. 

تهدید امروز دشمن علیه کشور تهدید جنگ ترکیبی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در دیدار با آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید قم با اشاره به برنامه‌ها و راهبردهای دشمن گفت: تدابیر مقام معظم رهبری و دستاوردهای چشم‌گیر در حوزه دفاعی سبب شده تا امروز آمریکا از تقابل نظامی به جمهوری اسلامی در هر شرایطی پرهیز کند اما آن‌ها در تلاش هستند تا در یک جنگ ترکیبی مادون جنگ نظامی اقدامات خود را علیه کشور ما عملیاتی کند. 

وی با اشاره به اینکه در این جنگ ترکیبی عرصه‌های دفاعی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه‌ای و غیره مورد هدف دشمن قرار دارد؛ تاکید کرد در نهایت دشمن در تلاش است تا سرمایه اجتماعی و حمایت مردمی نظام را تضعیف کند. 

سردار جلالی با بیان اینکه ماموریت اصلی پدافند غیرعامل ارتقای تاب آوری ملی کشور است، گفت: ما برای ارتقای بازدارندگی در برابر تهدیدات نوین و ترکیبی دشمن نیازمند یک منظومه دفاعی منسجم، پویا و خلاق در بخش غیرنظامی هستیم. 

نتیجه کارزار فشار حداکثری علیه ایران حذف ترامپ و نتانیاهو بود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در دیدار با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع عظام تقلید قم اظهار داشت: مقام معظم رهبری در رابطه با مسئله دفاع در برابر انواع تهدیدات به ویژه تهدیدات نوین که غالباً پیچیده و هوشمند هستند تاکید دارند که منظومه دفاعی نیز باید کاملاً به‌روز، جامع و دقیق باشد و به بتواند به هنگام با تهدیدات مواجهه کند. 

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ما با مدلی از ترکیب تهدیدات از سوی دشمنان به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی مواجه هستیم، تاکید کرد آن‌ها تلاش داشتند تا با استفاده از مولفه‌های قدرت خود جمهوری اسلامی را در کارزار فشار حداکثری و همه‌جانبه شکست دهند اما تجربه سه سال گذشته و سقوط دولت ترامپ و نتانیاهو نشان می‌دهد عکس خواسته‌های دشمن اتفاق افتاده است. 

سردار جلالی در ادامه یکی از عرصه‌های نوین تهدیدزا را عرصه جنگ سایبری خواند و گفت: ما امروز شاهد یک جنگ‌تمام عیار علیه زیرساخت‌ها مبتنی بر فضای سایبری هستیم. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه فناوری‌های نو دو لبه فرصت و تهدید را به صورت همزمان دارند، تاکید کرد: قطعاً باید در مسیر توسعه کشور استفاده از فناوری‌های نو مورد توجه باشد اما باید دانست که این بهره‌برداری زمانی می‌تواند کمک کننده باشد که با یک نگاه پدافند غیر عاملی همراه گردد و تهدیدات آن فناوری حذف شود. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اقدامات و دستاوردهای سازمان پدافند غیرعامل در مسیر تحقق تدابیر مقام معظم رهبری در حوزه پدافند غیر عامل گفت: سازمان پدافند غیرعامل تلاش دارد تا نقش یک نهاد واسط و هماهنگ‌کننده بین بخش‌های غیرنظامی مانند دستگاه اجرایی و بخش‌های نظامی کشور باشد و هماهنگی و هم‌افزایی تمام ظرفیت‌های ملی کشور را در برابر تهدیدات ارتقا داده و از تاب‌آوری ملی صیانت کند. 

سردار جلالی با اشاره به اینکه اساساً تهدیدات از لبه دانش و فناوری شکل می‌گیرند، خاطرنشان نمود: پدافند غیرعامل هم در مسیر توسعه خود تلاش داشته است تا کاملاً با یک رویکرد علمی و تخصصی مسئله رصد تهدید، پایش آسیب‌پذیری‌ها و برنامه‌های اقدام آمادگی را به پیش برد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پایان سخنان خود با انتقاد از رویه دولت قبل که نوعی غفلت راهبردی از موضوع پدافند غیرعامل داشت: گفت خوشبختانه در دولت سیزدهم فهم مسئولان از مسئله تهدید دقیقتر، جامع‌تر و عملیاتی‌تر شده است و این امید می‌رود که رویکردهای پدافند غیرعامل با شتاب بیشتر و کیفیت بهتری توسعه پیدا کند.

کد خبر 634580

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha