معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور، توضیحاتی پیرامون نحوه عملکرد سامانه هوشمند مدیریت کرونا ارائه کرد.

کدامیک از کارمندان از فردا نمی توانند در اداره حاضر شوند؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مهندس محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از اول آبان انجام واکسیناسیون نیز به عنوان یک شاخص مهم در رعایت پروتکل‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: یعنی زمانی که از پروتکل بهداشتی در ادارات، صنوف و صنایع و... صحبت می‌کنیمT چند اصل مهم باید رعایت شود که مجموعه آنها پروتکل‌های بهداشتی است.

او توضیح داد: اولین اصل واکسیناسیون است، دومین اصل استفاده از ماسک، سومین اصل فاصله‌گذاری اجتماعی، چهارمین اصل تهویه مناسب فضاهای بسته و آخرین اصل نیز بهداشت فردی به معنای شستن و ضد عفونی کردن دست‌هاست. طبیعتا در همه جای دنیا وقتی پوشش واکسیناسیون افزایش می‌یابد، بازگشایی‌ها نیز افزایش می‌یابد اما ما هنوز به پوشش بالای ۸۰ درصد دو دوز واکسن نرسیده ایم و طبیعی است که لازم باشد بیشتر احتیاط کنیم.

وی درباره لغو و یا کاهش دورکاری‌ها اظهار کرد: وقتی سازمان اداری استخدامی کشور اعلام می‌کند که ورود کارکنان بدون کارت واکسن به اداره ممنوع است، یعنی طبیعتا همه کارکنان باید واکسینه شوند و حدی از ایمنی را داشته باشند. البته ایمنی کامل پس از ۱۵ روز از تزریق دو دوز کامل حاصل می‌شود ولی به هر حال داشتن کارت واکسن، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی در محل کار و کنترل تهویه توسط معاونت توسعه هر اداره برای بازگشت به کار ضروری است.

واگذاری اختیار تصمیم‌گیری لغو یا اجرای دورکاری به مدیران

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: البته طبیعی است که برخی افراد باید دورکاری داشته باشند. به عنوان مثال خانم‌هایی که فرزند خردسال دارند، فردی که دارای بیماری خاص است و ... . این افراد می‌توانند به شکل دورکاری و بیرون از محل خدمت کار کنند. سازمان اداری استخدامی طی بخشنامه‌ای اختیار تصمیم‌گیری پیرامون این موضوع را به مدیر مربوطه واگذار کرده است که با تشخیص مدیریت دورکاری یا لغو آن اجرایی شود. با این توصیف باید گفت که دورکاری ۱۰۰ درصد لغو نشده و برای برخی افراد همچنان وجود دارد.

او در عین حال افزود: دورکاری عمومی در تهران لغو شده است و رفته رفته با افزایش پوشش واکسیناسیون در باقی کشور هم لغو خواهد شد.

فرهادی درباره افزایش ترددها به دنبال لغو دورکاری‌ کارکنان، تصریح کرد: هر تجمعی چه با واکسیناسیون و چه بدون آن، منجر به انتقال بیماری و چرخه آن خواهد شد؛ البته کسانی که واکسن نزده اند بیماری سخت‌تری را تجربه می‌کنند و ممکن است وارد بیمارستان شوند و حتی فوت کنند. در برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها که روز اول آبان در ستاد ملی کرونا مطرح شد به این نکات هم توجه شد و باید به سرعت همه نهادهای عمومی مردمی مانند شهرداری‌ها که متولی حمل و نقل درون شهری هستند این امکانات را داشته باشند که افراد واکسینه‌شده، واکسینه نشده و حتی بیماران را تشخیص دهند و برای ورود افرادی که واکسن نزدند یا بیمار هستند، در حمل و نقل عمومی ممانعت ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه این امر با زیرساخت سامانه‌ای قابل اجرا خواهد بود، اظهار کرد: وزارت کشور، وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت در زمینه این سامانه همکاری نزدیک دارند تا این زیرساخت به سرعت فراهم شود و کم‌کم اگر فردی که واکسن نزده است خواست سوار مترو شود، گیت ورودی برایش باز نشود. این یک روش موفق در دنیااست. البته برای حمل و نقل اتوبوسی این کار سخت‌تر است اما در تاکسی‌های اینترنتی زیرساخت اجرای این طرح موجود است تا هم راننده و هم مسافر را از نظر سلامتی و تزریق واکسن رصد کنیم. این اقدام در تاکسی‌های خطی فقط برای رصد راننده فراهم است.

کنترل واکسیناسیون صنوف با کد ملی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کسب و کار وزارت بهداشت ادامه داد: الان کد ملی هر فردی را که در سامانه salamat.gov.ir وارد کنید به شما مشخصات فرد، نوع واکسن تزریقی، تاریخ تزریق و تعداد دوزهای تزریقی را اعلام می‌کند، پس بازرسان ما به راحتی می‌توانند کل صنوف را کنترل کنند.

وی افزود: در تهران متاسفانه هر کاری برای ساعت طرح ترافیک انجام دهیم، بازهم شلوغ است و ماشین‌های تک سرنشین منجر به ترافیک می‌شوند. بهترین توصیه کماکان عدم تردد غیرضروری است. در نیمه دوم سال ما با معضل آلودگی و وارونگی هوا هم روبرو هستیم و ارتباط این دو عامل با ابتلا به کرونا وضعیف شدن ریه‌ها اثبات شده است؛ یعنی هرچه آلودگی بیشتر شود ایمنی ریه پایین آمده و فرد مستعد ابتلا می‌شوند. راه حل کنترل معضل آلودگی هوا، حمل و نقل عمومی است اما متاسفانه کرونا شرایط را تغییر داده است. مثلا پیش از کرونا توصیه ما کاهش استفاده از وسایل یکبار مصرف بود تا پسماند کمتری تولید شود، اما اکنون توصیه ما تنها استفاده از وسایل یکبار مصرف است تا بهداشت رعایت شود. این موضوع در مورد حمل و نقل هم صدق می‌کند که به افراد توصیه می‌کنیم از خودورهای شخصی استفاده کنند تا احتمال ابتلای آنها به کرونا کاهش یابد ولی درعین حال آلودگی هوا بیشتر می‌شود.

فرهادی درباره بررسی رعایت پروتکل‌ها در ادارات نیز بیان کرد: در مدیریت هوشمند کرونا هر دستگاه ناظر بر فعالیت خودش است و معاون توسعه هر نهاد، مسئول کنترل شرایط است. ناظر همه ادارات سازمان اداری استخدامی و ناظر عالی رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز وزارت بهداشت است. ما به طور رندوم چک و یا درصورتی که شکایتی از رعایت پروتکل‌ها در اداره یا نهادی شود، اقدام به بازرسی و کنترل رعایت پروتکل‌ها می‌کنیم. البته پیش از آنکه نیاز به بررسی کارت واکسن کارکنان در بدو ورود به مجموعه باشد، ‌ متولیان مجموعه می‌توانند با وارد کردن مشخصات کارمندان خود در سامانه salamat.gov.ir متوجه تزریق یا عدم تزریق واکسن کارمندشان شوند و به آنها اعلام کنند که موظف به تزریق واکسن هستند.

کنترل هوشمند کارکنان ادارات با سامانه امید 

وی درخصوص کنترل هوشمند کرونا، ‌ گفت: اجرای کنترل هوشمند به شکل بررسی کارکنان ادارات سراسری است، ولی کنترل سامانه‌ای کشوری سراسری که متولی آن وزارت کشور است با کمک وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت کار می‌کند. این طرح فعلا در ۳ استان در حال پایلوت است که تحت عنوان  سامانه امید قرار است پس از اجرای پایلوت و اتصال به سامانه‌های کوچک دیگر در کل کشور اجرایی شود. استان‌ها کار نظارت را به تفکیک انجام می‌دهند، اما هنوز همه‌ کشور به این سامانه متصل نشده‌اند. سامانه راه و شهرسازی برای کنترل ترددهای بین شهری و سامانه وزارت بهداشت به عنوان سامانه اصلی ارائه اطلاعات بهداشتی افراد به سامانه امید متصل خواهند شد.

او با اظهار تاسف از پایین بودن درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تاکید کرد: میانگین کشوری رعایت پروتکل‌های بهداشتی حدود ۴۲ درصد است و رستوران‌ها، پاساژها و نانوایی هم کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها را دارند. البته شاخص پروتکل‌های بهداشتی به زودی تغییر می‌کند و عامل واکسیناسیون هم به زودی وارد شاخص خواهد شد.

فرهادی درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تالارهای عروسی و نوع نظارت بر آنها نیز، ‌ تصریح کرد: کارکنان باید کارت واکسن داشته باشند و در قرارداری که با متولی مراسم بسته می‌شود او باید تعهد دهد که همه مهمانان کارت واکسن دارند و این موضوع در بدو ورود مهمانان کنترل شود. در عین حال قائل شدن فضای ۴ متر مربعی برای هر فرد الزامی است. زمان مراسم هم نباید بیش از ۲ تا ۳ ساعت به طول بی‌انجامد.

کد خبر 634068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار