دانشمندان در سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌گویند سودمندی‌های احتمالی دادن واکسن کرونای فایزر/بیونتک به کودکان ۵ تا ۱۱ ساله بسیار بیشتر از خطر بروز موارد نادر التهاب قلب مربوط به این واکسن است

vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز شرکت‌های فایزر و بیونتک قبلا از اثربخشی ۹۰.۷ درصدی واکسن کرونایشان در کارآزمایی بالینی کودکان ۵ تا ۱۱ ساله خبر داده بودند.

قرار است کمیته‌ای از کارشناسان مستقل روز سه‌شنبه تشکیل جلسه بدهند تا درباره توصیه به سازمان غذا و داروی آمریکا برای تایید کردن این واکسن در این گروه کودکان تصمیم بگیرند.

اگر سازمان غذا و داروی آمریکا واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۱ ساله را با واکسن فایزر/بیونتک تایید کند، این نخستین واکسن کرونای تاییدشده برای این گروه سنی در آمریکا خواهد بود و از اوائل نوامبر (أبان) در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

هر دو واکسن فایزر/بیونتک و مدرنا با بروز موارد نادری از التهاب قلب یا میوکاردیت به خصوص در مردان جوان مربوط شده‌اند.

دانشمندان سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گویند با فرض مشابه بودن شمار موارد نادر میوکاردیت در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال با موارد این عارضه گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال، آنالیز اغلب سناریوها نشان می‌دهد شمار موارد بستری شدن ناشی از کووید-۱۹ که با تزریق واکسن از آنها پیشگیری می‌شود، بسیار بیشتر از موارد بستری شدن احتمالی مربوط به میوکاردیت است.

شرکت فایزر می‌گوید میزان موارد نادر میوکاردیت در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال احتمالا حتی کمتر از موارد مشاهده شده در گره سنی ۱۲ تا ۱۵ سال است، تا حدی به این دلیل دوز واکسن مورد استفاده در این گروه سنی پایین‌تر است.

به کودکان ۵ تا ۱۱ ساله دو تزریق با دوز ۱۰ میکروگرمی واکسن فایزر داده شده بود که یک سوم دوزی است که برای افراد ۱۲ ساله و بالاتر استفاده می‌شود.

کد خبر 633800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار