پژوهشگران دریافته‌اند «میزان قابل‌توجهی» از میانسالان بدون سابقه زوال عقل که از کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، بیش از شش ماه پس از تشخیص هنوز مشکلات شناختی داشته‌اند.

covid

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این پژوهشگران ۷۴۰ نفر را که در طیف سنی ۳۸ تا ۵۹ قرار داشتند، بررسی کردند. حدود نیمی از این افراد سفیدپوست و ۶۳ درصدشان زن بودند.

آزمایش مهارت‌های فکری در این افراد نشان داد که ۲۰ درصد آنها در تبدیل خاطرات کوتاه‌مدت به خاطرات بلندمدت، ۲۰ درصد در پردازش سریع اطلاعات و ۱۶ درصد در مهارت‌های مربوط به برنامه‌ریزی، متمرکز کردن توجه، به یاد آوردن آموزش‌ها و انجام همزمان چند وظیفه دچار مشکل هستند.

زمان میانگین تشخیص کرونا در این افراد ۷.۶ ماه بود. حدود یک چهارم بیماران بستری شده بودند، اما اغلب آنها دچار بیماری بحرانی نشده بودند. دکتر ژاکلین بکر از دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینای در نیویورک، یکی از نویسندگان مقاله این پژوهش منتشر شده در JAMA Network Open می‌گوید: «ما نمی‌توانیم دقیقا بگوییم که آیا این مشکلات شناختی تداوم خواهند داشت یا نه، زیرا نمی‌توانیم تعیین کنیم که این مشکلات کی شروع شده‌اند.»

اما بکر گفت که با توجه به اینکه این افراد نسبتا جوان و سالم بودند،«می‌توانیم بگوییم که در گروه مورد بررسی ما فراوانی مشکلات شناختی بیشتر از حد پیش‌بینی‌شده است.»

کد خبر 633715

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha