یک بررسی جدید در فرانسه نشان می‌دهد تزریق دو دوز واکسن‌های کرونا با فناوری‌های متفاوت ممکن است حفاظت بیشتری در برابر این بیماری ایجاد کند.

covid vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از  رویترز این بررسی نشان داد کارکنان بهداشتی در فرانسه که تزریق اول واکسن کرونایشان از نوع واکسن آسترازنکا و تزریق دومشان با واکسن فایزر/بیونتک بوده است، پاسخ ایمنی قوی‌تری نسبت به افرادی که دو تزریق واکسن فایزر دریافت کرده‌اند.

دانشمندان از قبل هم می‌دانسته‌اند که ترکیب کردن فناوری‌های متفاوت باعث تشدید پایخ ایمنی نسبت به ویروس‌های دیگر می‌شود و این بررسی در فرانسه نشان می‌دهد این موضوع درباره کرونا هم صدق می‌کند.

هر دو واکسن مورد استفاده در این بررسی حاوی دستورات ژنتیکی برای آموزش به سلول‌ها در بدن برای ساختن پروتئینی مشابه پروتئین شاخکی سطح ویروس کرونا هستند که باعث ایجاد پاسخ ایمنی نسبت به آن می‌شود. این پروتئین نقش مهمی در ورود ویروس به سلول‌ها و تکثیر آن دارد. اما انتقال این دستورات در این واکسن‌ها با دو شیوه متفاوت انجام می‌شود. در واکسن آسترازنکا این دستورات به صورت یک DNA که درون یک ویروس حامل بی‌ضرر قرار گرفته است، و در واکسن فایزر این دستورات به صورت مولکول RNA پیامبر یا mRNA که درون یک نانوذره لیپیدی قرار دارد، وارد بدن می‌شوند.

وینسنت لارگوس از دانشگاه لیون در فرانسه و یکی از نویسندگان مقاله این پژوهش که در ژورنال معتبر Nature (نیچر) منتشر شده است، گفت، هر دوی این فناوری‌های «بی‌خطر و موثر» هستند. اما به گفته او ترکیب کردن واکسن آسترازنکا و واکسن فایزر/بیونتک نسبت به دو دوز واکسن فایزر/بیونتک «حفاظت بهتری» در افراد ایجاد کرد، از جمله آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده که مانع تکثیر ویروس می‌شوند، به میزان بیشتری تولید شدند و سلول‌های ایمنی بیشتری بوسیله واکسن «آموزش دیدند» و توان دفاعی افراد افزایش یافت.

به گفته لارگوس، ترکیب این دو واکسن «بی‌خطر است و ممکن است گزینه‌های بهتری را در اختیار پزشکان برای پیشگیری از عفونت کروناویروس جدید (سارس-کوو-۲) بگذارد.

کد خبر 633702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار