کرمان باوجود اقلیم خشک از قطلب‌های تولیدات باغی و کشاورزی کشور است که در سال زراعی جاری تغییرات آب و هوایی باعث وارد شدن خسارت به بخش کشاورزی و کاهش تولیدات باغی آن شده است.

پسته

به گزارش همشهری آنلاین، فروردین امسال افت شدید دما باعث سرمازدگی باغات کرمان شده بود و در همان ایام کارشناسان کشاورزی استان اعلام کردند این مساله موجب افت عملکرد باغ‌های استان خواهد شد.

باوجود سرمازدگی بسیاری از درختان به گل نشستند و انتظار می‌رفت که بلای طبیعی دیگری به کشاورزان استان متحمل نشود. اما متاسفانه در ماه‌های بعد کاهش بارش‌ها و افزایش ناگهانی دمای هوا به ویژه در تیر و مرداد محصولات باغی استان را دچار گرمازدگی کرد که باغ‌های پسته و نخلستان‌های بخش شرقی استان بیشترین آسیب را دیدند.

تولید پسته به نصف رسید

رئیس انجمن پسته ایران در گفت و گو با همشهری آنلاین اظهار کرد: سرمازدگی و گرمازدگی در سال زراعی جاری باعث افت تولید پسته در استان شده‌ است و درواقع امسال نسبت به سال گذشته ۵۰درصد کاهش تولید داریم.

حسین رضایی درباره تعیین قیمت پسته و میزان ضررهای اقتصادی پسته‌کاران کرمانی اظهار کرد: تعیین قیمت پسته تابع قیمت‌گذاری جهانی است. هرگاه افزایش یا کاهش قیمت در محصول داشته باشیم مربوط به میزان تولید و عرضه این محصول در دنیا و نوسانات ارزی در کشور است.

وی افزود: آمریکا از کشورهای بزرگ تولید پسته در دنیاست و آمارها و گزارش‌های به دست آمده نشان می‌دهد تولید پسته امسال در این کشور با افزایش تولید همراه بوده و همین افزایش تولید می‌تواند در قیمت جهانی نیز تاثیر داشته باشد. با وجود این هنوز قیمت‌گذاری جهانی صورت نگرفته و بر همین اساس هم قیمت پسته داخلی تعیین نشده و پسته‌کاران تاکنون اقدام به فروش آنها نکرده‌اند.

نوسان تولید در مناطق مختلف استان

مدیر روابط عموی جهاد کشاورزی استان کرمان هم در گفت و گو با همشهری آنلاین اظهار کرد: نوسانات و تغییرات آب و هوایی به شدت در عملکرد کشاورزی به‌ویژه بخش باغداری استان تاثیر گذار بوده و در مناطقی باعث افت تولید شده است.

عبدالکریمی گفت: تولیدات باغی غرب استان شامل محصولاتی چون گردو، سیب و به با افزایش تولید مواجه بوده، اما گرمازدگی در روزهای نزدیک به برداشت خرما، باعث شد میزان قابل توجهی از این میوه گرمسیری دچار خشکیدگی شود. در شمال استان هم سرمازدگی و گرمازدگی چالش بزرگی برای پسته‌کاران به‌وجود آورد و دسترنج و انتظار یک سال کشاورزی آنها را نابود کرد.

وی درباره مشکل فروش و عرضه محصولات باغی استان هم متذکر شد: باوجود ثمردهی دیگر مناطق استان،  شاهد آن هستیم که کشاورزان ما سود چندانی از زحمات خود نمی‌برند. به عنوان مثال محصول «به» اکنون در بازارهای مختلف کشور به قیمت بالا عرضه می‌شود و همه مردم توان خرید آن را ندارند درحالی‌ که این محصول به قیمت بسیار ناچیز از کشاورزان خریداری می‌شود.

کد خبر 632991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار