جوسپ بورل در پایان سفرش به آمریکا و دیدار با وزیر امور خارجه این کشور در یادداشتی بدون اشاره به نقش ایالات متحده در مشکلات کنونی برجام و اینکه کدام طرف باید برای اجرای این توافق گام‌های عملی بردارد نوشت که دو طرف درباره از سرگیری فوری مذاکرات وین گفت‌وگو کردند.

برجام

 به گزارش همشهری آنلاین  به نقل از ایرنا، جوسپ بورل در این یادداشت که در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، افزود: در خصوص ایران و برجام، ما به همکاری برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه اتمی ایران، حفظ معماری نظام جهانی‌ عدم اشاعه تسلیحات اتمی و ضرورت بازگشت سریع به مذاکرات وین ادامه می‌دهیم. 

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت. 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت‌پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد. 

این در حالیست که دیپلمات‌های ارشد گروه ۴ به‌علاوه یک، ایران و اتحادیه اروپا از فروردین تا خرداد ماه گذشته، شش دور در پایتخت اتریش گردهم آمده تا درباره احیای مفاد برجام گفت‌وگو کنند. این مذاکرات از تیرماه گذشته متوقف شده و اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بر ازسرگیری مذاکرات اصرار دارد. 

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تصریح کرده است: آنچه ما در گفت وگوها به دنبال آن هستیم، رفع تحریم‌های ظالمانه است و محور گفت وگوها، منافع ملت ایران خواهد بود.

رئیسی خاطر نشان کرد: ما به دنبال گفت وگو برای گفت وگو، و مذاکره برای مذاکره نیستیم؛ بلکه مذاکره نتیجه محور می‌خواهیم و به دنبال آن تحریم‌ها علیه ملت ایران رفع شود و زندگی مردم رونق بگیرد. 

هفته پیش انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا راهی ایران شد تا درباره مذاکرات لغو تحریم‌های ظالمانه با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار کند. وی ضمن تشریح مسئولیتش به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، بر آمادگی خود به منظور همکاری با کشورمان و سایر طرف‌ها در جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه‌ای که مورد پذیرش همه طرف‌ها باشد، تاکید کرد. 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در این ملاقات، با تاکید بر این که ایران همواره ثابت کرده که یک بازیگر مسوول در عرصه بین‌المللی است، در حالی که رفتار طرف مقابل نشان می‌دهد که با مسوولیت‌پذیری فاصله معناداری دارد، تصریح کرد: هر طرف که مسوولیت‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیکتر است. 

باقری با اشاره به این که برای ایران دستیابی به نتایج ملموس موضوعیت دارد، تصریح کرد: ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است. 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به این موضوع که تردید جدی در مورد اراده واقعی آمریکا برای انجام تعهداتش وجود دارد، از بی‌عملی طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام انتقاد نموده و بر ضرورت مسئولیت‌پذیری آن‌ها تاکید کرد.

کد خبر 632626

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha