دکتر علیرضا زالی گفت: اگر آمار جمعیت سالمندی نسبت به سایر گروه‌های سنی دیگر در یک کشور به ۷ درصد برسد، به این معنی است که جامعه در حال عبور از فاز اول پیری و این شاخص در کشور ما ۱۰ درصد است.

جمعیت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی در آیین گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) با تاکید بر لزوم بازنگری و ارتقای برنامه های سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، بیان کرد: نامگذاری هفته سلامت بانوان، به این معنا نیست که فقط در یک هفته این موضوع مهم تلقی می شود، بلکه سلامت افراد جامعه به ویژه بانوان که پایه‌های اصلی یک خانواده هستند، همواره نیاز به توجه دارد و این هفته فرصت خوبی برای بازیابی برنامه های مورد غفلت واقع شده و بررسی آسیب شناسانه برخی پیشنهادات است.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی، اگر آمار جمعیت سالمندی نسبت به سایر گروه های سنی در یک کشور به ۷ درصد برسد، به این معنی است که جامعه در حال عبور از فاز اول پیری است. این شاخص در کشور ما ۱۰ درصد است که اگر این رقم به ۱۴ درصد برسد، وضعیت نگران کننده خواهد بود. در فاز سوم پیری نیز این رقم به ۱۹ درصد می رسد که مشکلات بسیاری را در پی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ به طور متناوب هر سال میزان باروری و موالید سیر نزولی داشته و متاسفانه در طول نیم قرن گذشته پایین‌ترین نرخ موالید در سال ۹۸ با ۱۲ درصد کاهش گزارش شده است.

زالی با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۶ درصد دختران ۱۶ تا ۳۵ ساله در جامعه، مجرد هستند، گفت:  این آمار نگران کننده‌ای است، زیرا بهترین سنین باروری در زنان و دختران ۲۰تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ ساله است. به طور کلی از ۱۳ میلیون جوان مجرد در کشور، ۶ میلیون دختران هستند. همچنین ۳ میلیون از بانوان ایران در سن باروری قرار دارند.

وی از افزایش سن ازدواج میان جوانان در ایران و فاصله ازدواج تا اقدام برای فرزندآوری به ۳/۵ تا ۵ سال خبر داد و گفت: از همین رو در سالهای اخیر ۲۰ تا ۳۰ درصد سایز خانوارها کاهش یافته است. همچنین پیش بینی می شود به ازای هر یک سرپرست آقا در خانواده‌ها، ۱۷ بانو سرپرست خانواده در کشور داشته باشیم و جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سال‌های اخیر رو به افزایش خواهد بود.

زالی با بیان اینکه پنج نوع سرطان در میان زنان از شیوع بیشتری برخوردار است، گفت: به ترتیب سرطان سینه، کولون، تیروئید، معده و پوست در میان بانوان شیوع بیشتری دارد و البته الگوی زندگی در پیشگیری از این نوع بیماری بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همچنین اگر ۵۰ درصد سرطان‌ها در زنان به موقع تشخیص داده شود، طول درمان سریع تر و با هزینه کمتر طی می شود.

رئیس دانشگاه در خصوص شانس مردان و زنان در ابتلا به سرطان عنوان کرد: در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۴۳ مورد شانس بروز سرطان در زنان و ۱۵۹ مورد در مردان است که این رقم در جهان ۱۸۹ مورد است. با وجود شانس پایین تر ابتلای زنان نسبت به مردان، سبک زندگی صحیح در بانوان به منظور پیشگیری از سرطان های کشنده که فقط مختص زنان است، به شدت توصیه می شود.

به گفته دکتر زالی، بر اساس نتایج مطالعات، زایمان اول و تغذیه نوزاد با شیر مادر، ۴۱ درصد شانس بروز سرطان تخمدان در زنان را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه سن ابتلا به سرطان سینه در میان بانوان ایرانی به ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده است، در حالی که این سن در دنیا ۵۰ تا ۶۰ سال است.

رئیس دانشگاه در خصوص خطر دیگری که سلامت بانوان را تهدید می کند، اظهار کرد: بعد از سن ۴۵ سالگی، سالانه ۱,۵ تا ۲ درصد از تراکم استخوان بانوان کم می شود. تراکم استخوان ستون فقرات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی در این گروه، ۶.۵ درصد و تراکم استخوان ران در آنها نسبت به استاندارد جهانی ۵.۴ درصد کمتر است.

زالی در ادامه تاکید کرد: برای طراحی برنامه های ارتقای سلامت زنان به بسته های جامع پیشگیرانه و مداخله گرانه با محوریت بانوان کشور از پایین ترین سن تا بالاترین سن نیاز است.

دکتر زالی با اشاره به حضور پررنگ بانوان در ستاد دانشگاه، عنوان کرد: از میان ۱۷ هزار و ۵۰۰ کارمند شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۱۰ هزار و ۶۰ نفر، زن هستند؛ ۶۲ درصد کادر درمان و ۶۶ درصد کادر بهداشت را بانوان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: ۷۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که ۴۵ درصد کل این جمعیت را تشکیل می دهد، زن هستند و بالغ بر ۵۵ درصد دانشجویان را نیز دختران تشکیل داده اند. همچنین بالغ بر ۴۲۰ بانوی دانشگاه در جایگاه مدیریتی خدمت رسانی می کنند.

کد خبر 632594

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار جامعه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 4
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • تارا IR ۰۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
    0 1
    راه حلش بالاتر بردن قیمت دلار و حذف یارانه پنهان هست نیست سر اجرای هدفمندی یارانه ها وضع خوب شد مردم رفاهشون چند برابر شد الان هم بااین دو کار وضضع خوب میشه فرزند آوری زیاد می شه