نزدیک به چهار ماه از ماموریت مرگبار خبرنگاران به میزبانی سازمان حفاظت محیط‌زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه تحت ریاست عیسی کلانتری که منجر به جان باختن دو خبرنگار جوان شد، می‌گذرد و حالا رئیس جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید که این سازمان خودش را مکلف به پیگیری این موضوع می‌داند.

مهشاد کریمی ریحانه یاسینی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار کرد: ما حتما و با امید خدا وظیفه خودمان می‌دانیم این موضوع را از جنبه حقوقی و دیگر جنبه‌هایی که لازم است پیگیری کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان روند پیگیری درباره این موضوع در سازمان ادامه خواهد یافت یا خیر، گفت: صددرصد این اتفاق می‌افتد و سازمان حفاظت محیط‌زیست خودش را مکلف می‌داند که این پیگیری‌ها را ادامه دهد.

گفتنی است، دوم تیر امسال اتوبوس خبرنگاران محیط‌زیست و عکاسان که به دعوت و میزبانی سازمان حفاظت محیط‌زیست به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، در مسیر بازگشت از بازدید تونل زاب - که یکی از پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه محسوب می‌شود - در حوالی نقده دچار حادثه شد که در پی آن تعدادی خبرنگار مصدوم شده و مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی خبرنگاران ایسنا و ایرنا نیز جان خود را از دست دادند.

شکواییه اولیای دم در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۳ تهران - که ویژه نیابت قضایی است - در تیرماه ثبت شد. در آخرین نظر کارشناسی ارائه شده در ۵ شهریور از سوی هیات سه‌نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صد درصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام شد. 

این نظر کارشناسی با اعتراض وکلای اولیای دم همراه شده است. آنان در متن اعتراض خود با اشاره به مواد قانونی و مستندات به نقش دستگاه‌های مختلف از جمله ستاد احیای دریاچه ارومیه و اداره محیط‌زیست استان آذریابجان غربی در هماهنگی سفر، انتخاب اتوبوس موضوع حادثه و اصرار به انتخاب جاده‌ای نامناسب به رغم اذعان راننده به ناآشنایی با شرایط آن اشاره کرده و خواستار ارجاع به هیئت پنج نفره کارشناسی شده‌اند.
 

کد خبر 632501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار