آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد در سال آینده افزایش حقوق کارکنان پلکانی و احتمالا از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد خواهد بود.

سید مسعود میرکاظمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ دستگاه‌های دولتی مکلف شدند میزان افزایش حقوق کارکنان را به طور متوسط ۱۰ درصد در نظر بگیرند که اعلام این میزان با توجه به شرایط تورمی با واکنش‌هایی از جمله برخی نمایندگان مجلس  همراه بود.

اما این‌که جریان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به چه صورتی است، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از میرکاظمی – رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد سوال قرار گرفت و وی در پاسخ به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.

نمی شود بخاطر کارکنان تمام مردم در سختی باشند

میرکاظمی با بیان این‌که در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: بر این اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای ۳۰ درصد نیز افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق قرار گرفته‌ایم، یادآور شد: اکنون به طور مرتب تورم ایجاد می‌شود و به دنبال آن حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کنند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و به دنبال این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می‌کند به عبارتی ۲۰ درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می‌کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود. دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیلکرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

در بودجه ۱۴۰۱ از منابع صندوق استفاده نخواهد شد

اما در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر استفاده دولت در بودجه سال جاری و بودجه سال ۱۴۰۱ از منابع صندوق توسعه ملی توضیح داد: ما به هیچ عنوان برنامه‌ای برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده نخواهیم داشت و به سمت خلق پول نمی‌رویم حتی این موضوع را در بخشنامه نیز تاکید کرده‌ایم. استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملی بودجه‌ای نخواهد بود مگر برای پیشرانی اقتصاد و پروژه‌های بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت در توسعه کشور.

میرکاظمی با بیان این‌که در بودجه امسال از منابع صندوق توسعه ملی استفاده شده است یادآور شد: این نیز براساس مصوبه قانون بودجه و مجوز صادره از مازاد ۲۰ درصد بوده که در نیمه اول سال استفاده شد و احتمالا در نیمه دوم سال نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این‌که نگاه دولت قبل این بود که همانطور که پول وارد صندوق می‌شود در فشارهای اقتصادی و تنگناها نیز از آن استفاده کند، اظهار کرد: بر این اساس برداشت‌هایی از منابع صندوق صورت گرفته که در برخی موارد مانند مهار آب‌های مرزی اقدام پسندیده بود ولی در مواردی براساس ضروریات دولت صورت گرفته که تا حد ممکن سعی می‌شود اینگونه از منابع صندوق استفاده نکنیم هر چند منابعی که با مجوز رهبری برداشت شده به صورت تسهیلات است و باید بعد از بررسی و محاسبات صورت گرفته به صندوق بازگردد.

کد خبر 632280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 47
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  22 1
  بیش از 10 سال است با این استدلال که تورم ایجاد می شود، افزایش حقوق ها بر خلاف تصریح قانون، زیر تورم است و حقوق بگیران سال به سال فقیر تر از قبل می شوند و تورم همچنان بالا است. اگر نگران تورم هستید چرا بازار را کنترل نمی کنید؟ چرا مجوز واردات را نمی دهید؟ اگر نگران نقدینگی به دلیل نابرابری دخل و خرج دولت هستید، چرا جلوی فرار مالیاتی را نمی گیرید؟ چرا اجازه می دهید یک بازاری یا بساز و بفروش یا صاحبخانه، خون مردم را در شیشه کند و یک ریال مالیات هم ندهد؟ چرا زورتون به کارمندان بی نوا فقط می رسد؟
 • حسین اعظامی IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  20 0
  دردم را به کی گویم که نگفتنش بهتر است سازم وسوزم بازنشسته ومستمر بگیر
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  17 3
  این چند سال گذشته بیشترین فشار اقتصادی و تورم بر دوش کارمند و کارگر بود.البته نه همه کارمندان( که حضرات مستحضرند کدوم کارمندان رو عرض میکنم!) به هر حال امیدوارم دولت جدید این شکاف رو با ترمیم و متناسب سازی حقوق ها جبران کنه. چرا یک ارگان به کارمندش مثلا 6 سال سابقه اس 10 تومن پرداختیش هست ارگان دیگه با همون مدرک بلکه بیشتر، 4 تومن؟! این کجاش عدالته؟
 • عدالت IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  19 6
  بنام خدا آقای میرکاظمی پلکانی از کجا درآمد اگر قرار است افزایشی باشد همه30درصد به بالا اضافه پیدا کنه چون باعث بی انگیزگی بین کارمندان دولت وادارات می‌شود وبصورت پلکانی نیز کار میکنند هرکه بامش بیش برفش بیشتر لطفا آقای میرکاظمی روزی بایک طرح مسخره کارمندان را مسخره نکن
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   7 6
   اسمت هم گذاشتی عدالت! پلکانی یعنی عین عدالت( البته بادر نظر گرفتن تخصص و نه سابقه)
  • حمید IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   2 0
   سالیان زیادی است دولت ها چون نمی تونند محله های ضعیف رو تقویت کنند افراد ضعیف رو بهتر کنند بهترین کار رو در ویرانی محله های مناسب ومثلا مرفع میدانند حالا که نمی تونیم وضع کارگران رو خوب کنیم حداقل تحصیل کرده ها و مدیران رو شیبه اونا کنیم پلکانی یعنی برابر کردن حقوق همه با هم خوب اگر به نفع جامعه نیست حداقل اکثریت خوششون میاد
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  9 8
  کارمندان دولت که امسال همه یا تعطیل بودن یا دورکار. کارگر بیچاره تمام این مدت کار کرده.... باید حقوق کارمندان دولت و بانکها ثابت بمونه و حقوق کاگران رو حداقل 50 درصد زیاد کنن تا کی بی عدالتی
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  15 8
  پلکانی چه صیغه ایه؟؟ مسخره کردید همه را...
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   4 0
   چون هدفشون همان افزایش ۱۰ درصد هست و بخاطر اینکه بعضی ها فکر کنند که شاید به من اضافه نشده ولی به کسی که لازم بوده تا ۳۰ درصد اضافه شده.اگر هم اضافه بشه به خودشان است نه به من و شما.
 • امیر IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  5 1
  به خداماروپیش زن وبچه شرمنده کردید.بچه چی میدونه گرونی. شدیم چوپان دروغگو
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  3 0
  کسی که 20 سال 25 سال کار کرده نباید حقوقش با کسی که 15 ساله کار میکنه تفاوت قابل توجهی داشته یاشه این عدالته؟؟؟
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  1 0
  به کارمند چه ربطی داره اون کارش رو انجام میده بر حسب تورم باید حقوقش تغییر کنه اسمش افزایش حقوق نیست اسمش حفظ ارزش حقوقه که بی ارزش شده مشکل تورم ربطی به مردم نداره بخاطر سیاستهای دولتیه فشارش نباید روی دوش مردم باشه اقتصاد رو آزاد کنید
 • شهروند IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  0 0
  والا بنده ۱۶ساله مراقب آثار میراث فرهنگی بصورت قراردادی هستم وبنده وهمکاران کمترین حقوق را دریافت میکنیم...واقعا در حق ما ظلم می‌شود...میراث بان هرمزگان

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار