هنگام خرید مواد غذایی مرتکب می‌شویم؛ در این گزارش از این اشتباهات بزرگ خواهیم گفت.

خرید کردن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزیاتو، خرید مواد غذایی شاید کار ساده‌ای به نظر برسد که هیچ بحثی هم در آن نباشد، اما همین کار به ظاهر ساده هم مانند هر کار دیگری قلق‌های خاص خودش را دارد که بی‌اطلاعی از آنها می‌تواند ما را دچار اشتباهاتی کند. در ادامه از اشتباهات بزرگی خواهیم گفت که هنگام خرید مواد غذایی مرتکب می‌شویم.

۱- نداشتن لیست خرید

بی‌حساب و کتاب عمل کردن در سوپرمارکت مشکل‌ساز می‌شود. نداشتن لیست خرید می‌تواند باعث شود در نهایت پول بیشتری خرج و اقلام مورد نیازتان را هم فراموش کنید.

فروشگاه‌ها روی خریدهای آنی و فکر نشده مشتریان حساب زیادی باز می‌کنند و سعی می‌کنند با استفاده از اقلامی که توجه مشتریان را به خود جلب می‌کنند، آنها را به دام اندازند و به خرید وادارند. بهتر است قبل از خرید یک لیست تهیه کنید و جز آن چیز دیگری نخرید.

۲- خرید هنگام گرسنگی

از خرید کردن با معده خالی خودداری کنید چون ممکن است منجر به خریدهای آنی و فکر نشده شود و بیشتر از حد لازم پول خرج کنید. این کار باعث می‌شود به جای چیزی که واقعاً در خانه لازم دارید، چیزی را بخرید که در لحظه هوسش را کرده‌اید.

۳- مرتب نبودن لیست خرید

خیلی خوب است که یک لیست خرید داشته باشید اما اگر لیستتان دسته‌بندی نشده باشد چندان فایده‌ای نخواهد داشت چون باعث می‌شود وقتتان را با گشتن در میان قفسه‌های تکراری هدر دهید. لیست خریدتان باید دست‌کم به موارد پایه‌ای مثل میوه، سبزیجات، لبنیات، محصولات گوشتی و غیره تقسیم شود. مرتب کردن لیست به این شکل این امکان را به شما می‌دهد که بدون قلم افتادن چیزی خرید خود را انجام دهید.

۴- بی‌توجهی به اقلام تخفیف خورده

اغلب فروشگاه‌های مواد غذایی یک قفسه را به اقلام رو به اتمام خود اختصاص می‌دهند که معمولاً هم جلوی چشم نیست چون قفسه‌هایی را که بیشتر در دید هستند برای محصولات جدید در نظر می‌گیرند. در این قفسه ممکن است چیزهایی پیدا کنید که قصد خریدش را داشتید و حالا تخفیف خوبی خورده‌اند. علاوه بر این، ممکن است آنجا محصولات دیگری هم پیدا کنید که در حالت معمول قیمت بسیار بالاتری دارند اما حالا با تخفیفی که خورده‌اند خرید آنها به صرفه شده و می‌تواند به منوی غذایی‌تان تنوع بخشد.

۵- خریدهای غیر ضرور

در خوب بودن تخفیف شکی نیست اما در مورد خرید اقلام تخفیف خورده باید آگاهانه عمل کنید. در حقیقت، نباید چیزی را صرفاً به خاطر اینکه تخفیف خورده بخرید. گاهی هم ممکن است در این تخفیف‌ها محصولات کم کیفیتی بخرید که ارزش همان اندک سودی را که از تخفیف کرده‌اید هم نداشته باشد. از خرید اقلام فاسد شدنی‌ای که تاریخ انقضای کوتاهی دارند هم خودداری کنید.

۶- برداشتن اقلام جلویی قفسه

بسیاری از ما هنگام خرید از فروشگاه به دلیل عجله اولین چیزی را که در قفسه می‌بینیم برمی‌داریم و می‌رویم. اما لحظه‌ای درنگ برای برداشتن جنس پشتی آن یا اجناسی که انتهای قفسه چیده شده‌اند، شاید ارزشش را داشته باشد. اجناس جلویی قفسه گاهی ممکن است صدمه دیده باشند یا دست کم بین افراد بیشتری دست به دست شده‌اند. به علاوه، اجناس جلویی اغلب کوتاه‌ترین تاریخ انقضا را دارند.

۷- دیر به دیر خرید کردن

اگر فروشگاه به اندازه کافی به خانه‌تان نزدیک است، فقط برای چند روز خرید کنید تا زود به زود به فروشگاه سر بزنید. زیاد بودن فاصله میان خریدها هم ممکن است باعث شود محصولات تازه و تخفیف‌های خوب را از دست دهید، هم می تواند دورریز غذا را به صفر برساند.

از انبار کردن مواد غذایی تازه خودداری کنید. اقلامی را که زود فاسد می‌شوند در مقادیر کم و زود به زود بخرید.

۸- بی‌حساب و کتاب فله‌ای خرید نکنید

خرید فله‌ای شاید به لحاظ تئوری، صرفه جویی در هزینه‌ها باشد اما همیشه کار عاقلانه‌ای نیست.

فروشگاه‌ها گاهی به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند تعداد بیشتری از یک محصول را به قیمت کمتری خریداری کنند. در مواجهه با چنین پیشنهادهایی باید به این فکر کنید که آیا واقعاً به آن همه مواد غذایی احتیاج دارید یا خیر، در غیر این صورت در نهایت مجبور به دور ریختن آنها و البته پولتان می‌شوید.

اگر خود از قبل قصد خرید فله‌ای نداشتید، از این کار خودداری و طبق لیست خریدتان عمل کنید.

کد خبر 632242

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha