مجموع نظرات: ۱
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۳
۰ نفر

با وجود پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه درباره صعود بورس در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، بازار سرمایه روندی منفی را پشت سر گذاشت.

تالار بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روز جمعه هفته‌ گذشته، نظرسنجی از ۱۰ کارشناس بازار سرمایه با موضوع پیش بینی بازدهی شاخص کل بورس و روند بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت انجام شد. سوال زیر به طور مشترک از کارشناسان پرسیده شد.

روند بازار سرمایه و بازدهی هفتگی شاخص کل در هفته آتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

۱. مثبت. افزایشی

۲. بدون تغییر چشمگیر

۳. منفی. کاهشی

طبق نتیجه نظرسنجی، ۷۰ درصد کارشناسان اعتقاد به مثبت شدن شاخص کل (گزینه اول)، ۲۰ درصد دیگر معتقد بودند که این شاخص در هفته‌ای گذشت تغییر چشمگیری نخواهد داشت (گزینه دوم) و در نهایت ۱۰ درصد کارشناسان اعتقاد به ریزشی بودن شاخص کل داشتند. نتیجه این نظرسنجی در تصویر زیر قابل دسترسی است.

نتیجه نظرسنجی

شاخص کل ۶.۱ درصد ریخت

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، چهارشنبه ۱۴ مهر ماه شاخص کل بورس بر روی تراز یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحد کار خود را به پایان رساند.

نتیجه نظرسنجی

با گذشت یک هفته شامل ۵ روز معاملاتی از تاریخ ۱۷ تا ۲۱ مهر، در پایان معاملات چهارشنبه ۲۱ مهر ماه، شاخص کل بورس در پله  یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۳۸۶ واحدی به کار خود پایان داد.

نتیجه نظرسنجی

مقایسه شاخص کل بورس در پایان معاملات این هفته با پایان هفته گذشته کاهش ۶.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

بنابراین پیش‌بینی کارشناسان با بازدهی واقعی شاخص کل بورس در این هفته مطابق نبوده و اختلاف زیادی دارد. علت این تفاوت را از این افراد جویا شدیم که در ادامه می توانید دلایل هریک را مشاهده کنید.

نام کارشناس توضیحات
نوید اختری زاده علی رغم رشد بسیار خوب قیمت های جهانی، شاهد هیجانات زیادی از سوی سهامداران بودیم. افت زیاد قیمت دلار نیز دلیل مضاعفی بر رفتار هیجانی در این هفته بود.
امین امیدی قیمت دلار نقش زیادی در روند شاخص دارد و ریزش دلار و عدم شفافیت شروع مذاکرات وین باعث ریزش شاخص کل بود.
محمد خبری زاد دلایل ریزش برای کسی موجه و مشخص نیست. دلایلی همچون شایعه تغییر ریاست سازمان بورس، روند نرخ اوراق با درآمد ثابت و ریسک های سیاسی بیان می شوند. اما مهم ترین دلیل ابهاماتی است که برای سرمایه گذاران وجود دارد و سبب با ترس عمل کردن سهامداران می شود. این ابهامات نیز شامل ابهامات سیاسی و اقتصادی دولت است. 
سجاد دولت دوست تغییر رئیس سازمان بورس و اعضای هیات مدیره سازمان سبب ایجاد برخی ناهماهنگی ها و به نوعی اصلاح مورد انتظار در شاخص شد.
محمدرضا صادقی مقدم پاسخی به باشگاه خبرنگاران جوان ارائه ندادند
مصطفی صفاری به علت مشخص نبودن سکاندار سازمان بورس بازار در ابهام به سر می برد.
وحید کشمیری پور همانطور که پیش بینی شده بود قیمت های جهانی رشد داشت و گزارش های ارائه شده به بازار نیز خوب بود، اما واکنش بازار سهام کاملا برعکس بود.
حسین مرید سادات عمق کم بازار سرمایه سبب نادرستی تحلیل شد و بورس به دلیل نبود خریدار، عمقی ندارد.
علی ملک لی  ریزش بازار دلایل تکنیکال نداشت و به نظرم بیشتر جو روانی حاکم بر بازار به دو دلیل باعث ریزش شد. تغییرات مدیریتی در ارکان بورس تهران (شورای عالی بورس و مدیران ارشد)، علت دیگر اینکه به خاطر ریزش پارسال، سهامداران خرد از ترس ریزش بیشتر و از دست رفتن سرمایه های خود اقدام به فروش می کنند تا ضرر کمتری داشته باشند که دلیل اول قوی تر است.
کد خبر 632171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بیچاره شده بورس IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
    3 0
    چرا بورس به جای صعود،سقوط میکنه؟ چون دولت پشت ابن قضیه هستش ودستش تو جیب ملته

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار