با وجود قرار گرفتن آذربایجان شرقی در رتبه چهارم تولید تخم مرغ کشور، مردم این استان تخم‌مرغ کمتری نسبت به متوسط کشوری مصرف می‌کنند.

یخچال - تخم مرغ

به گزارش همشهری آنلاین، قیمت تخم‌مرغ در آذربایجان‌شرقی به نسبت استان‌های دیگر همواره کمی پایین‌تر و علت آن تولید زیاد این محصول در استان است، اما آمار نشان می‌دهد میزان مصرف تخم‌مرغ با میزان تولید آن همخوانی ندارد و بیش از نیمی از تولید تخم‌مرغ استان از آن خارج می‌شود یا به مصرف صنایع شیرینی و شکلات و مصارف صنعتی می‌رسد.
مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان در این باره گفت: حدود نیمی از تخم‌مرغ تولیدی آذربایجان شرقی مازاد بر نیاز مصرف خانوار استان و ۲۶ کیلوگرم برای هر فرد است در حالی که سرانه مصرف تخم‌مرغ در استان ۱۲ کیلوگرم و این سرانه در کشور ۱۵ کیلوگرم است.  
مسعود رئوف ادامه داد: آذربایجان‌شرقی با داشتن ۱۹۳واحد مرغداری تخمگذار به ظرفیت حدود ۹میلیون قطعه و تولید سالانه حدود ۹۷هزارتن تخم‌مرغ یکی از قطب‌های مهم و تاثیرگذار در تولید تخم‌مرغ کشور محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه ۱۰درصد از کل تخم‌مرغ تولیدی کشور در این استان تولید می‌شود، افزود: آذربایجان شرقی از این حیث دارای رتبه۴ کشوری است و بیش از ۶۰۰نفر در آذربایجان شرقی در صنعت مرغ و تخم‌مرغ به صورت مستقیم اشتغال دارند.
رئوف با بیان اینکه صنعت مرغداری، اشتغال‌ غیرمستقیم بیشتری ایجاد می‌کند، ادامه داد: حدود ۵هزار نفر یعنی حدود ۹ برابر اشتغال مستقیم،  اشتغال غیرمستقیم در این حوزه وجود دارد.

کد خبر 631674

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار