مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور برای بازدید از جاده تاتو در ارمنستان به عنوان مسیر جایگزین کامیون‌های ترانزیت ایرانی، امروز به ایروان می‌رود.

جاده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور امروز برای بازدید از جاده تاتو (تاتِف) در ارمنستان به عنوان مسیر جایگزین کامیون‌های ترانزیت ایرانی که از مرز نوردوز به ارمنستان می‌روند، در رأس هیات فنی-مهندسی به ایروان برود.

قرار است معاون وزیر راه در این سفر، نحوه همکاری و مشارکت ایران در بازسازی این جاده را بررسی کند.

مسیر تاتو به عنوان محور جایگزین جاده گوریس-کاپان از سوی طرف ارمنی در نظر گرفته شده است؛ اما به دلیل برخی کمبودها در زیرساخت این محور، کامیون‌های حجیم‌تر با مشکلات بیشتری می‌توانند از محور کوهستانی تاتو تردد کنند.

پیشتر نیز محمد جواد هدایتی، مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از تلاش ارمنستان برای بازسازی این محور برای آماده سازی تردد کامیون‌های حامل محموله‌های صادراتی به ارمنستان خبر داده بود.

سوخت و فرآورده‌های نفتی یکی از اصلی‌ترین کالاهای وارداتی ارمنستان از ایران است.

به گفته برخی مقامات ارشد سازمان راهداری، دولت باکو با ایجاد گیت های عوارضی و گمرکات در بخشی از مسیر گوریس-قاپان که بعد از جنگ ۴۴ روزه ارمنستان-آذربایجان و در ذیل توافقنامه آتش بس نوامبر ۲۰۲۰ به عنوان قلمروی آذربایجان شناخته می‌شود، از کامیون‌های عبوری ایران به سمت ارمنستان، ۱۳۰ دلار عوارض دریافت می‌کنند.

ایران، آذربایجان را دور می زند؟ | مشارکت ایران برای بازسازی جاده تاتو در ارمنستان

کد خبر 630361

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها