رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با گسترش واکسیناسیون در ایران و عراق و سرعت انجام آن در جمهوری اسلامی ایران، شرایط برای انجام سفرهای زیارتی مهیا می‌شود.

عتبات

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد گفت: برای سفر اربعین از سوی دولت عراق زمینه حضور ۶۰ هزار ایرانی فراهم شد که بعد از وقفه‌ای بیش از یک سال و نیمه در سفرهای رسمی عتبات خود اقدامی درخور تقدیر بود.

وی افزود: ما نیز تلاش کردیم این سفر با رعایت موارد مورد توافق دو طرف و لحاظ دستورالعمل های بهداشتی برگزار شود و زائران ما با عزت، کرامت و سلامت در این مراسم شرکت کردند و از نظر امنیت نیز شرایط بسیار خوبی حاکم بود.

رشیدیان در زمینه سفر اربعین هم با ارائه گزارشی از فرآیند ثبت نام و صدور روادید در فاصله زمانی محدود بین اعلام تعداد زائر مورد پذیرش عراق تا مراسم اربعین گفت: در نهایت ۶۰ هزار زائر و موکب دار عازم اربعین شدند و در این راستا ستادهای اربعین سازمان حج و زیارت در کربلا؛نجف و کاظمین فعال شدند.

وی عنوان کرد: همچنین مرکز بهداشتی و درمانی در این ۳ شهر خدمت‌رسانی به زائران اربعین را انجام دادند و بیمه نیز ضمن پوشش بیمه ای زائران با ۶ بیمارستان عراق تفاهمنامه امضا کرد تا خدمات درمانی مورد نیاز به زائران ارجاعی را انجام دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: امید است بعد از اربعین مسیر سفر به عتبات باز شده و زمینه برای اعزام مدیریت شده و کاروانی زائران با رعایت دستورالعمل های بهداشتی فراهم شود.

وی افزود : به ویژه با گسترش واکسیناسیون در ۲ کشور و سرعت انجام آن در جمهوری اسلامی ایران شرایط برای انجام سفرهای زیارتی مهیا می‌شود ضمن آن که خیل عظیم مشتاقان زیارت منتظر راه‌اندازی مجدد سفر به عتبات هستند.

اعزام روزانه هزار زائر

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق هم در این دیدار گفت: سفر اربعین آغازی برای شروع دوباره سفرهای عتبات است و دولت عراق هم آمادگی دارد وامید است با رفع مسائل جزئی باقیمانده سریعتر به توافقی در این زمینه دست یافته و سفرهای زیارتی آغاز شود.

مسجدی افزود: در گام نخست اعزام روزانه یکهزار زائر با رعایت پروتکل های بهداشتی در قالب کاروان های زیارتی و به صورت ساماندهی شده توسط سازمان حج و زیارت می تواند اقدامی مناسب باشد.

وی با تاکید بر اینکه متولی سفرهای زیارتی سازمان حج و زیارت است و باید این اعزام ها توسط این مجموعه انجام شود و سفرها هدفمند، کاروانی و مدیریت‌شده باشد، گفت: این سازمان هم دارای توان و تجربه و تخصص در این حوزه است و امکانات و شرایط لازم را برای برنامه‌ریزی و ارائه خدمات مناسب به زوار اعم پوشش بیمه‌ای، مباحث بهداشت و درمان، تغذیه و اسکان و غیره دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: انجام سفرهای زیارتی در قالب کاروان های مدیریت شده حج و زیارت بابرنامه، امن و توأم با حفظ عزت و سلامت زائران و به نفع آنان است تا به مرور با همگانی شدن واکسیناسیون و غیره روال عادی بر این سفرها حاکم شود.

وی با بیان اینکه بازگشت زائران از عراق از روز گذشته آغاز شده و تقریبا دیگر زائر ورودی به عراق نداریم، افزود: امید است سفرهای زیارتی دوباره با حفظ پروتکل های بهداشتی آغاز شود و با توجه به سرعت واکسیناسیون به طور قطع موضوع با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

کد خبر 629747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار