مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه حدود ۴ هزار سالمند در ۷۴ مرکز نگهداری سالمند در استان تهران نگهداری می شوند، گفت: یکی از سیاست‌های ما ایجاد خانه‌های کوچک حمایتی برای نگهداری سالمندان است.

ازدواح سالمندان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، امین شاهرخی مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به روز جهانی سالمندان (۹ مهر/اول دسامبر) با بیان اینکه جمعیت سالمندان در کشور حدود ۱۰ میلیون نفر است، گفت: در حال حاضر ۷۴ مرکز نگهداری سالمندان در سطح استان تهران داریم. در این مراکز ۳ هزار و ۹۵۰ سالمند نگهداری می شوند. بخشی از این سالمندان دارای خانواده هستند و بخشی دیگر خانواده و وابستگانی ندارند.

وی با بیان اینکه خانه های حمایتی کوچک سالمندان مانند مراکز شبه خانواده است که کودکان تحت پوشش سازمان در آنجا نگهداری می شوند، ادامه داد: در استان تهران برای نگهداری سالمندان به سمت استفاده از خانه های حمایتی کوچک می رویم. البته این سیاست کلی سازمان است که به تدریج در حال اجرایی شدن است. در حال حاضر نیز در تهران تعداد محدودی مرکز در این زمینه در حال فعالیت هستند. 

مدیرکل بهزیستی استان تهران همچنین با اشاره به مراکز ارائه خدمات به سالمندان گفت: این مراکز که شامل ۱۱ مرکز هستند به ۳۱۱ سالمند در منزل خدماتی از جمله ویزیت پزشکی را ارائه می دهند. تلاش ما براین است که این مراکز نیز گسترش پیدا کنند، چرا که تقویت این مراکز باعث می شود که سالمندان تحت مراقبت در منزل بوده و به مراکز سالمندان نیاز نداشته باشند. 

شاهرخی با اشاره به افزایش میزان یارانه مراکز نگهداری سالمندان تصریح کرد: در سال گذشته این مبلغ یک میلیون تومان بود که امسال به دو میلیون تومان رسیده است. همچنین برای افراد مجهول الهویه یارانه ای که به مراکز پرداخت می شود به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. 

وی درباره بیشترین مشکلات سالمندان گفت: بیشتر سالمندان با بیماری های زمینه ای مواجه هستند و درگیر بیماریهایی مانند فشارخون، چربی خون، دیابت و... هستند. خوشبختانه با انجام واکسیناسیون بیماری کرونا نیز در مراکز سالمندان کنترل شد و کمترین آمار فوت را در مراکز سالمندان داشتیم.

مدیرکل بهزیستی استان تهران به سالمندانِ رهاشده در خیابان هم اشاره کرد و گفت: اگر به سامانه ۱۲۳ اورژانس اجتماعی گزارشی مبنی بر رها شدن یک سالمند در خیابان داده شود، نیروهای اورژانس اجتماعی بلافاصله به محل اعزام می‌شوند و این فرد را ساماندهی می‌کنند و چنانچه نیاز به حکم دادگاه برای نگهداری این فرد باشد، مددکاران در این خصوص نیز اقدام می‌کنند و اینگونه نیست که فرد سالمند در خیابان رهاشده بماند.

کد خبر 629673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار