دولت نروژ اعلام کرد روز شنبه جامعه این کشور را بازگشایی خواهد کرد و به محدودیت‌های مربوط به مهار کرونا پایان خواهد داد.

Norway

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این کشور نوردیک (شمال اروپا) به شمار کوچک اما فزاینده‌ای از کشورهای دیگر شامل دانمارک و بریتانیا می‌پیوندد که همه محدودیت‌های اجتماعی اعمال‌شده برای جلوگیری از انتشار کروناویروس را لغو می‌کنند.

ارنا سلبرک، نخست‌وزیر نروژ در یک کنفرانس خبری گفت: «اکنون ۵۶۱ روز از هنگام شروع اعمال سخت‌ترین اقدامات محدودکننده در زمان صلح در نروژ می‌گذرد. اکنون زمان بازگشت به زندگی روزانه طبیعی است.»

به گفته او، محدودیت‌ها در ساعت ۱۶:۰۰ روز شنبه به وقت محلی (ساعت ۱۴:۰۰ به وقت گرینویچ) پایان خواهند یافت.

با این تصمیم دولت مبنی بر عدم ضرورت فاصله‌گیری اجتماعی مراکز فرهنگی و ورزشی می‌توانند از تمام ظرفیت خود استفاده کنند و رستوران‌ها و کافه‌ها می‌توانند همه صندلی‌هایشان را در اختیار مشتریان بگذارند.

سولبرگ از ماه مارس سال گذشته تا به حال سه مرحله از یک طرح چهار مرحله‌ای برای برداشتن محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی را به اجرا درآورده است، اما مرحله نهایی لغو محدودیت‌ها به علت نگرانی درباره میزان عفونت‌ها چندبار به تاخیر افتاده بود.

سولبرگ گفت: «به طور خلاصه، اکنون می‌توانیم به طور عادی زندگی کنیم.»

حدود ۷۶ درصد کل جمعیت نروژ دست کم یک دوز واکسن را دریافت کرده‌آند و ۶۷ درصد جمعیت آن به طور کامل واکسینه شده‌اند.

نخست‌وزیر نروژ گفت: «گرچه زندگی روزانه برای اغلب افراد به وضعیت طبیعی باز می‌گردد، اما پاندمی پایان نیافته است. مردم هنوز بیمار خواهند شد و بنابراین مهم است که همه افراد واکسن بزنند.»

او همچنین هشدار داد کسانی که به کووید-۱۹ مبتلا شوند، باید خودشان را ایزوله کنند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

محدودیت‌های مسافرتی نیز کاهش خواهد یافت و دولت نروژ توصیه به سفر نکردن به خارج از اروپا را برای شهروندانش کنار می‌گذارد.

اما برخی از محدودیت‌ها درباره افراد وارد شده از کشورهای با میزان بالای عفونت هنوز به جای خواهند ماند.

کد خبر 628668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار