دبیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین حسینی از زائران اربعین حسینی خواست برای سفر به عراق به هیچ وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند و فریب برخی تبلیغات را نخورند، چون سفرها فقط هوایی انجام می‌شود.

فرودگاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، امید کوثری‌فر دبیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: در ابتدا قرار بود که انتقال زائران اربعین حسینی به عراق برای شرکت در مراسم  راهپیمایی اربعین  از طریق ۶ فرودگاه انجام شود، ولی با توجه به افزایش تعداد زائران و تراکم موجود در این زمینه، این رقم به ۱۴ فرودگاه افزایش پیدا کرد.

او گفت: در حال حاضر انتقال زائران برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی از طریق ۱۴ فرودگاه کشور انجام می شود و این روند برای بازگشت هم ادامه خواهد داشت.

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، با تاکید بر اینکه برای رفتن به عراق تمام مرزهای زمینی مسدود است و برای بازگشت، زائران می‌توانند از مرز مهران وارد کشور شوند، افزود: از زائران می‌خواهیم اخبار اربعین را از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند و فریب برخی از افراد و تبلیغات در مورد امکان ورود به عراق از طریق مرزهای زمینی را نخورند و بدون اجازه وارد خاک عراق نشوند. چرا که این اقدام هم مشکلاتی را برای خود آنها و همچنین ۲ دولت ایجاد می کند.

دبیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین حسینی تاکید کرد: باید همگی به قوانین و مقرراتی که عراق در این زمینه اعلام کرده است، احترام بگذاریم و آن را رعایت کنیم.

وضعیت مرزهای زمینی به سمت عراق

همچنین به گزارش مهر، آخرین وضعیت مرزهای چهارگانه زمینی به سمت عراق حکایت از انسداد آن‌ها دارد؛ از مرز خسروی گرفته تا مهران و شلمچه و چذابه کماکان به روی زائران اربعین بسته هستند و مسئولان همچنان تاکید دارند که کسی به مرزها مراجعه نکند.

احمد وحیدی، وزیر کشور دیروز گفت: در حال حاضر مشکل ما این است که عراق ورود زائران اربعین را از مرز زمینی نمی‌پذیرد. فرمانده مرزبانی و فرمانداری در حال رایزنی با طرف عراقی هستند و در صورت موافقت طرف عراقی مرز زمینی بازگشایی می‌شود.

مرز مهران بسته است/مردم به شایعات توجه نکنند

مجتبی سلیمانی مدیر پایانه مرزی مهران اظهار کرد: تردد در مهران تحت هیچ شرایطی انجام نمی‌شود و درهای پایانه مرزی بسته است.

مدیر پایانه مرزی مهران با اشاره به اینکه مرز مهران بسته است، گفت: مردم به شایعات توجه نکنند.

 مدیر پایانه مرزی مهران گفت: تردد زمینی در مرز مهران امکان پذیر نیست و در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ نفر در پایانه مرزی مهران مستقر شدند که امکان تردد آنها وجود ندارد و با همکاری دستگاه‌های مختلف این سه هزار نفر در حال بازگشت به شهرهای خود هستند.

احمد کرمی معاون عمرانی استانداری ایلام هم اظهار کرد: مرز مهران بسته است و هیچ‌گونه ترددی در آن انجام نمی‌شود، فقط قرار است از این مرز برای بازگشت زوار استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای بازگشت زوار در مرز مهران اندیشیده شده است، افزود: تمامی زیرساخت‌های حمل‌ونقل و بهداشتی برای بازگشت زوار در این مرز فراهم است.

مرزهای چهارگانه زمینی به سمت عراق کماکان بسته است

فرمانده انتظامی خوزستان نیز درباره مرزهای این استان گفت: خبر باز بودن مرز شلمچه کذب بوده و مرزهای چهارگانه زمینی ایران به سمت عراق کماکان بسته اند و تردد زوار از سمت ایران به عراق ممنوع است.

سردار محمد صالحی در خصوص جزئیات این خبر گفت: گزارش‌ها حاکی است که اخبار کذبی در فضای مجازی منتشرشده مبنی بر اینکه مرز شلمچه باز است و زائران می‌توانند از آنجا به سمت عراق بروند که از مردم خواسته می‌شود که به شایعات کذب و بی‌اساس منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر باز بودن مرزهای زمینی ایران و عراق توجه نکنند.

وی ضمن رد تمام شایعات منتشره در فضای مجازی مبنی بر باز بودن مرزهای جمهوری اسلامی ایران با عراق افزود: بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تمام مرزهای چهارگانه زمینی جمهوری اسلامی ایران با عراق کماکان بسته بوده و تردد زوار از سمت ایران به عراق ممنوع است و اعزام زائران فقط از طریق هوایی امکان‌پذیر خواهد بود.

فرمانده انتظامی خوزستان گفت: از مردم عزیز تقاضا می‌شود که به شایعات و اکاذیب بی‌اساس در این خصوص توجهی نکرده و اخبار مربوط به اعزام زائران به عراق را از رسانه ملی و خبرگزاری‌های رسمی پیگیری کنند.

به مرز شلمچه مراجعه نکنید

محمد حیدری فرماندار ویژه خرمشهر هم گفت: تصاویری که به‌تازگی در فضای مجازی به نام شلمچه منتشرشده، مربوط به مرز شلمچه نیست و افرادی که به پایانه مرزی شلمچه مراجعه کردند، به شهرها و خانه‌های خود برگشتند.

وی تصریح کرد: از همه مردم تقاضا می‌شود برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی در عراق، به‌هیچ‌وجه به مرزهای زمینی ازجمله مرز شلمچه مراجعه نکنند.

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: زائران اربعین حسینی هوشیار باشند و به تبلیغات کاروان‌های غیرمجاز توجه نکنند و توجه کنند برابر قوانین عراق ورود غیرقانونی به این کشور تا سه سال زندانی دارد.

عبور از مرز چذابه امکان‌پذیر نیست/مراجعه نکنند

فرماندار شهرستان دشت‌آزادگان نیز گفت: پایانه مرزی چذابه امسال برای اربعین حسینی بسته است و عبور از آن برای زائران امکان‌پذیر نیست.

حمید سیلاوی با اشاره به اینکه به علت شرایط پاندمی کرونا، دو سال متوالی است که مردم مرزنشین دشت آزادگان افتخار میزبانی از زائران اربعین حسینی را از دست می‌دهند، اظهار کرد: امسال دولت عراق صرفاً اجازه ورود تعدادی معین از زائران آن‌هم از طریق مرز هوایی را داده است.

وی افزود: به همین دلیل امسال مرز چذابه برای تردد زائران اربعین حسینی بسته است و از مردم درخواست می‌کنیم به‌هیچ‌وجه به شایعات توجه نکرده و به مرز برای عبور به سمت عراق مراجعه نکنند.

سیلاوی تأکید کرد: زائران در صورت مراجعه به مرز از سوی مأموران نیروی انتظامی بازگردانده می‌شود به همین دلیل مردم خود را به‌زحمت نیندازند و به مرز مراجعه نکنند چراکه اصولاً امکانات و خدمات تردد زائران در مرز وجود ندارد.

مردم از مراجعه به مرز خسروی خودداری کنند/ خسروی در بازگشت هم بسته است

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه هم گفت: زائران اربعین حسینی از مراجعه به مرز خسروی خودداری کنند.

محمدرضا آمویی اظهار کرد: بر اساس اعلام دولت عراق مرزهای چهارگانه ایران به سمت این کشور مسدود و هیچ زائری به‌صورت زمینی نمی‌تواند برای مراسم اربعین سفر کند.

وی افزود: برای مراسم اربعین حسینی سهمیه‌های محدودی به کشور اختصاص پیداکرده است که آن‌هم زائران باید از طریق مسیر هوایی به عراق سفر کنند و هیچ سفری به‌صورت زمینی انجام نخواهد شد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه تصریح کرد: از عموم شهروندان کرمانشاهی و هم‌وطنان تقاضا داریم با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده برای سفر به عراق و بسته بودن مرزها ازجمله مرز خسروی از مراجعه به آن‌ها خودداری کنند.

آمویی بیان کرد: از آنجا که در هیچ شرایطی امکان سفر از طریق زمینی به عراق برای شرکت در مراسم اربعین وجود ندارد، در صورت مراجعه مردم این افراد برگردانده خواهند شد.

وی با قدردانی از همکاری عموم مردم و زائران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای خودداری از مراجعه به مرز خسروی، ابراز امیدواری کرد با بهبود وضعیت در سال آینده شاهد میزبانی کرمانشاه از زوار کربلا برای شرکت در مراسم اربعین باشیم.

حسین خوش‌اقبال، معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه هم در گفتگویی اظهار کرد: بنابر تصمیمات صورت‌گرفته، برگشت زائران اربعین حسینی به صورت زمینی فقط از مرز مهران امکان پذیر است.

او گفت: تمام مرزهای استان کرمانشاه به روی تردد زائران اربعین حسینی بسته است و درخواست داریم مردم به هیچ عنوان به مرزها مراجعه نکنند.

کد خبر 628640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار