سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سال تحصیلی را با شبکه شاد آغاز می‌کنیم گفت: اما برای پایه های اول ابتدایی دستور دادیم از آن جهت که حتما باید با معلمان آشنا شوند، با رعایت پروتکل ها به صورت گروهی حداقل یک روز در مدرسه حضور یابند و بعد وارد فضای شاد شوند.

مدرسه-كرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش امروز اول مهرماه در حاشیه مراسم جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها با بیان اینکه خوشحالم در شرایط متفاوت امروز با استقبال بی نظیر خانواده‌ها مواجه شدیم، گفت: امیدوارم با تمهید مقدمات و با کمک اولیاء زمینه بازگشایی آرام و تدریجی را فراهم کنیم. خانواده‌ها بیش از هر زمان دیگری نیاز به حضور دانش‌آموزان در مدارس را اعلام کردند.

وی افزود: اکنون پس از دو سال، زمینه حضور دانش آموزان در مدارس فراهم شده است. اگر قرار باشد شادی و نشاط به جامعه برگردد، باید زمینه حضور دانش آموزان در مدرسه را فراهم و در این راستا سلامت بچه‌ها را تامین و تضمین کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سال تحصیلی را با شبکه شاد آغاز می‌کنیم، گفت: اما برای پایه های اول ابتدایی دستور دادیم از آن جهت که حتما باید با معلمان آشنا شوند، با رعایت پروتکل ها به صورت گروهی و حداقل یک روز در مدرسه حضور یابند و بعد وارد فضای شاد شوند. 

کاظمی با اشاره به سه گامی که برای بازگشایی مدارس طراحی شده گفت: در گام اول مدارس روستایی و عشایری و مدارس کم جمعیت به صورت حضوری بازگشایی می شوند که ۴۵ هزار مدرسه را شامل می‌شود.

مدیران چگونگی حضور کلاس‌ اولی‌ها را مشخص می‌کنند

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز در گفتگو با ایرنا درباره چگونگی حضور کلاس‌ اولی‌ها توضیح داد: مدیران مدارس برای چگونگی حضور دانش‌آموزان کلاس اولی در مدرسه با توجه به شرایط تصمیم‌گیری می‌کنند و به اطلاع والدین می‌رسانند.

رضوان حکیم‌زاده افزود: در دستورالعمل بازگشایی مدارس اعلام شده که دانش آموزان کلاس اولی برای آشنایی و تعامل بیشتر با معلم حداقل یک نوبت در مدارس حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: مدیران و شورای مدارس براساس دستورالعمل بازگشایی و شرایط مدارس و مناطق درباره چگونگی حضور دانش‌آموزان تصمیم‌گیری می‌کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: همچنین کلاس‌های دانش آموزان در مناطق روستایی و عشایری با جمعیت کم به صورت حضوری برگزار می شود.

ثبت‌نام یک میلیون و ۶۳۴ هزار کلاس اولی

حکیم‌زاده درباره تعداد دانش‌آموزان کلاس اولی یادآور شد: یک میلیون و ۶۳۴ هزار و ۳۸۳  دانش‌آموزان تاکنون برای پایه اول ابتدایی در مدارس ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: مراسم بازگشایی مدارس برای نوآموزان پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها امروز اول مهر ماه با عنوان جشن غنچه و شکوفه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای آشنایی دانش آموزان با معلم و محیط مدرسه برگزار شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: هدف ما از برگزاری جشن شکوفه‌ها این است که با این برنامه نمادین برای کودکان یک روز خاطره‌انگیز و ماندگار برجای بماند.

۹۹ درصد از کلاس‌اولی‌ها ثبت‌نام کرده‌اند

حکیم‌زاده همچنین درباره تعداد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل برای سال تحصیلی جدید توضیح داد: با توجه به اینکه زمان ثبت‌نام هنوز پایان نیافته است، به طور دقیق نمی‌توان این تعداد را مشخص کرد، تعداد بازماندگان پس از ثبت‌نام قطعی دانش‌آموزان مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اطلاعات تعداد موالیدی که از ثبت‌ احوال به آموزش و پرورش داده شده، تعداد یک میلیون و ۵۴۶هزار نفردانش‌آموز باید در مدارس ثبت‌نام شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: میزان ثبت‌نام ناخالص تا کنون ۱۰۸.۶۵ است که این رقم وضعیت خوبی را نشان می‌دهد، همچنین اینکه ۹۹.۷۵درصد از دانش‌آموزان کلاس‌های اولی‌ ثبت‌نام کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، مدارس و مراکز آموزشی کشور از اسفند سال ۹۸ تا کنون به دلیل شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت دانش آموزان تعطیل شد و آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت.

اما اکنون پس از گذشت حدود ۱۸ ماه از آموزش مجازی، کارشناسان و مسوولان آموزش و پرورش به دلیل آثار روانی و اجتماعی آموزش مجازی، حضور دانش آموزان در مدارس را بسیار ضروری می دانند.

آموزش و پرورش پس از کسب مجوز از ستاد ملی مقابله با کرونا، بازگشایی مدارس به صورت تدریجی با حفظ سلامت دانش آموزان را از آبان ماه در دستور کار قرار داده است.

همچنین در راستای  بازگشایی مدارس و حفظ سلامت دانش آموزان، در وهله اول واکسیناسیون معلمان، کادر مدرسه و رانندگان سرویس های ایاب و ذهاب دانش آموزان در دستور کار قرار گرفت، سپس واکسیناسیون دانش آموزان متوسطه دوم انجام می شود.

کد خبر 628482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار