اگرچه برآورد میزان سودآوری بازارهای مختلف به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، امایک کارشناس بازار سرمایه احتمال می‌دهد بازار سهام تا پایان امسال به بازدهی حدود ٢٠ تا ۵٠ درصدی دست پیدا کند، البته کسب این بازدهی وابسته به آن است که سهامداران انتخاب درستی در خرید سهام داشته باشند.

بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمد آزاد به ریسک های تهدیدکننده معاملات بورس اشاره کرد و افزود: بازار همیشه با ریسک و ابهاماتی همراه است که ممکن است معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار دهد، با توجه به اینکه وجود ریسک در بازار سهام جزو ماهیت این بازار تلقی می شود؛ بنابراین سهامداران نباید نگران چنین موضوعی در بازار باشند.

وی به تاکید بر اینکه به لحاظ ریسک های سیاسی، وجود ابهام در مسایلی مانند موضوع تحریم و برجام معاملات فعلی بازار سهام را تحت تاثیر خود قرار داده است، گفت: برخی از مسایلی داخلی مانند نرخ ارز، تورم و نرخ سود بین بانکی که وابسته به یکدیگر هستند همیشه برای بازار مهم بوده و جزو ریسک های تهدیدکننده معاملات بورس تلقی می شوند.

آزاد به دیگر ریسک های تهدیدکننده بازار سهام اشاره کرد و افرود: نبود مواد اولیه کافی و با قیمت مناسب، عدم امکان صادرات و ورود تکنولوژوی جدید و نیز فرسودگی خطوط تولید از دیگر ریسک هایی هستند که بازار را مورد تهدید قرار داده اند.

راه‌های بازگشت رشد به معاملات بورس

این کارشناس بازار سرمایه به راه های بازگشت رشد به معاملات بورس و تداوم آن تاکید کرد و افزود: اجتناب از تصویب تصمیمات خلق الساعه و شوک آور که موجب بهم ریختگی آرامش و اعتماد در بازار می شود از جمله مسایلی است که باید به طور حتم در بازار از آنها دوری کرد.

آزاد ادامه داد: اجتناب از هرگونه دستکاری قیمت ها و دستوری بودن قیمت ها، پذیرش و عرضه شرکت های جدید، حرکت به سمت برداشته شدن دامنه نوسان و نیز پررنگ تر شدن نقش بازارگردان ها در مهار نوسانات به عنوان دیگر موضوعاتی تلقی می شود که بهتر است به منظور بهبود وضعیت معاملات بورس در دستور کار قرار بگیرد.

مقایسه روند معاملات بورس با دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری

این کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بورس با دیگر بازارها را مورد مقایسه قرار داد و گفت: موضوع تورم جزو عوامل تاثیرگذار در روند بازار سهام است، به طور قطع در صورت مهار تورم، بازدهی معقولی از بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها در اختیار سهامداران قرار می گیرد.

آزاد خاطرنشان کرد: سهامداران باید قبل از هر اقدامی براساس تحلیل و بررسی اقدام به خرید و فروش سهام در بازار کنند، همچنین زمان اصلاح بازار فرصت خوبی برای تکمیل یا تعدیل پرتفو سهامداران خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: سهامداران باید برای سرمایه گذاری در بازار صبور باشند و نباید با ایجاد کوچکترین هیجانی به سرعت اقدام به فروش سهام خود در بازار کنند.

کد خبر 628305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 19
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • غلامحسین محمد نژاد IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۱
  42 3
  این مقام بزرگوار اشاره ای نکردند به اینکه سهامداران حدود 70 درصد منفی هستند که اضافه شود حداقل 20 درصد سود سالیانه که می توانستند از بانک برای سرمایه شان بگیرند پس در بهترین شرایط که 50 درصد به قول ایشان باشد تازه 40 درصد منفی هستیم . کاش دولت جدید حداقل بانیان این ریزش را محاکمه می کرد تا لااقل دلمان خنک می شد والا سرمایه رفته دیگر برنخواهد گشت .
 • سرمایگذار IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  12 0
  بورس اندک پول وسرمایه سهامداران رابالانکشد سود پیشکش
 • ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  12 1
  به فرض اینکه درست حدس بزنی بازم ضرر سال قبل رو جبران نمی کنه
 • ناشناس IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  0 0
  حسابشو بکنین، کلید یه جا دست دولتهای بدون تفکر اقتصادی دهند ،زیر مجموعه اش نابود خواهد شد،مخصوصا اگر آن دولت فکر منفعت بردن از آن را نیز در سر بپروراند واز آن بهره ببرد،ولی این موضوع در دولتهای با اقتصاد قوی چگونه است!!!؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار