یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰
۰ نفر

موزه فیلادلفیا یک سپر تاریخی تشریفاتی را که توسط نازی‌ها مصادره شده بود به جمهوری چک بازمی‌گرداند.

سپر تشریفاتی

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از انشنت اوریجینز نوشت: موزه هنر فیلادلفیا در ایالات متحده، یک سپر تشریفاتی قرن شانزدهمی را که در دوران جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها مصادره شده بود به جمهوری «چک» مکانی که این اثر تاریخی برای قرن‌ها در آن نگهداری می‌شد بازمی‌گرداند.

گفته می‌شود نقش و نگارهای این سپر تاریخی به دست «جیرولاما دا ترویسو» هنرمند ایتالیایی رنسانس خلق شده و بر روی آن صحنه‌ای از یک نبرد رومی نقش بسته است. گمان می‌رود از این سپر در مراسم‌های جشن پس از پیروزی در نبرد استفاده می‌شده است.

این اثر تاریخی در حوالی ۱۹۳۸ تا ۱۹۳۹ توسط نازی‌ها مصادره شد.

استرداد سپر تاریخی به جمهوری چک

این سپر که کارشناسان معتقدند قدمت آن به ۱۵۳۵ بازمی‌گردد در سال ۱۹۷۶ زمانی که یک تاجر تنباکو آن را به موزه «فیلادلفیا» هدیه کرد از مجموعه این موزه سر درآورد و از دهه ۷۰ میلادی در بخش سلاح‌ها و زره‌های این موزه به نمایش گذاشته شده است.

مسوولان موزه فیلادلفیا روند تعیین مالکیت این سپر را از سال ۲۰۱۶ با همکاری جمهوری چک آغاز کردند. «آرشیدوک فرانتس فردیناند» که ترور او در سال ۱۹۱۴ جرقه‌ای بر آغاز جنگ جهانی اول بود مالک مجموعه‌ای از سلاح‌ها و زره‌ها بود که در قلعه‌ای واقع در جنوب پراگ نگهداری می‌شد. پس از جنگ جهانی اول، دولت «چکسلواکی» مالکیت آن قلعه را در دست گرفت. با آغاز جنگ جهانی دوم، آلمان با تصاحب منطقه‌ای که قلعه در آن واقع شده بود، مجموعه سلاح‌ها را نیز توقیف کرد. در نتیجه موزه فیلادلفیا برای استرداد این اثر به جمهوری «چک» موافقت کرد.

کد خبر 627710

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها