بنیاد نیکوکاری «رایحه» در غرب تهران و محله «بیمه»، خانه‌ای امن برای مددجویان و مادرانی است که تلاش دارند با خودباوری چرخه زندگی‌ را بچرخانند و دسترنج زحمت خود را به خانه ببرند.

تندگویان


هدفی که بنیاد رایحه دنبال می‌کند، توانمندسازی خانواده زنان سرپرست خانواری است که از مناطق مختلف تهران و شهرستان‌های محروم معرفی می‌شوند. در واقع پس از بررسی شرایط زندگی و شناسایی نیازهایشان، مددکاران داوطلب درگروه‌های مختلف مشغول فعالیت می‌شوند تا مسیر توانمندسازی خانواده‌ها را تسهیل کنند.
بنیاد نیکوکاری رایحه به‌عنوان یک نهاد مردمی از سال ۱۳۷۵شکل گرفت و چند سال بعد با کسب مجوز از وزارت «کشور» به فعالیت گسترده پرداخت. آنچه بنیاد رایحه را از سایر مؤسسه‌های خیریه متمایز می‌کند، نگاه متفاوت گردانندگان آن به موضوع آموزش و فرهنگ و توانمندسازی خانواده‌های نیازمند و دانش‌آموزان آنان است. این مرکز با تلاش پشتیبانان گروه تحصیلی، ارتقای دانش‌آموزان و آینده‌ای بهتر برای آنان را هدف نهایی خود قرار داده است. بر این اساس اعضای رایحه باور دارند فرزندان زنان سرپرست خانوار به سبب اشتغال مادر و نظارت محدود آنها بر امر تحصیل فرزندان، بیشتر در معرض آسیب هستند. به همین دلیل تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی از بورسیه و خدمات آموزشی آن بهره‌مند می‌شوند.

رایحه تاکنون با ساخت تعداد قابل توجهی مدرسه و مجتمع آموزشی و بازسازی مدارس در مناطق محروم و آسیب دیده در جهت توسعه آموزشی و حمایت از دانش‌آموزان محروم اقدام کرده است. دیگر فعالیت‌ها مربوط به واحد درمان بنیاد است، توجه به بهداشت و درمان خانواده‌ها و بهره‌گیری از همکاری پزشکان نیکوکار و همراه برای تأمین سلامت خانواده‌ها است. در این زمینه ساخت و تجهیز مراکز بهداشت، حمام، سرویس بهداشتی، تأمین آب آشامیدنی و دسترسی به امکانات درمانی را برای روستاهای دورافتاده جنوب ایران تأمین کرده است.
هم‌چنین توجه به آموزش‌های حرفه‌ای و اشتغال و تأمین بخشی از سرمایه اولیه مددجویان متقاضی کار از برنامه‌های جدی بنیاد است و این بخش از طریق ساخت و تجهیز کارگاه‌های آموزشی و مراکز اشتغال و اهدای وام به متقاضیان فراهم می‌شود. در این میان واحد پشتیبانی رایحه توانسته در زمینه تأمین نیازهای اقتصادی، ازدواج، مسکن و اعطای وام به مددجویان، گام‌های مؤثری در استان تهران و مناطق محروم کشور بردارد. علاوه بر این، بنیاد همواره یار و همراه مردم مناطقی است که تحت تأثیر زلزله و سیل آسیب دیده‌اند، بوده و در راه‌سازی، بازسازی در توان‌افزایی آن مناطق سهیم شده است و مردم شریف و محروم استان‌های آسیب‌دیده از سیل و زلزله شهرستان‌های ازگله، ثلاث باباجانی، میانه، پل دختر، دشتیاری، قلعه گنج، کهنوج، بیجار، دهدشت، سی سخت و سوق شاهدی قدرشناس بر عملکرد رایحه هستند.
 

کد خبر 626242

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار زیر پوست شهر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها