معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه معاونت متوسطه درخصوص بازگشایی مدارس و اجرای پروژه مهر توضیح داد. 

بازگشایی مدارس

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور که با موضوع «پروژه مهر و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید» برگزار شد، در خصوص «مدرسه تلویزیونی ایران» و اقدامات انجام شده در این راستا اظهار کرد: در استمرار آموزش از طریق فضای مجازی، آموزش تلویزیونی و پخش برنامه‌های زنده آموزشی را با همکاری و همت معلمان و دانش‌آموزان ارائه کرده‌ایم که تا حد زیادی باعث کاهش استرس خانواده‌ها و دغدغه‌های جامعه در امر آموزش در دوران کرونا شد.

آموزش تلویزیونی؛ یکی از بسترهای اصلی یادگیری دانش‌آموزان

کمرئی افزود: آموزش و پرورش در دوران کرونا مسیر ترقی و پیشرفت را با سرعت طی کرد و توانست در سطح ستاد و استان‌ها آموزش را با کیفیت قابل قبولی ارائه دهد. در ارزیابی‌های صورت‌گرفته از طریق استان‌ها نشان داده شده است که در پخش آموزش از طریق تلویزیون مشکل خاصی نداشته‌ایم و در حوزه ابتدایی و متوسطه آموزش تلویزیونی به عنوان یکی از بسترهای اصلی یادگیری دانش‌آموزان شناخته شده است.

معاون آموزش متوسطه گفت: لازم است شبکه‌های استانی را فعال‌تر از قبل کنیم و اگر نقصانی در آموزش متمرکز داریم، از طریق برنامه‌های استانی پوشش داده و آن را جبران کنیم. سعی کنیم که مسیر این بستر یادگیری را برای دانش‌آموزان هموارتر از قبل کنیم تا هم دانش‌آموز و هم خانواده بتوانند از خدمات ارائه‌شده در آن بهره ببرند.

وی افزود: امسال اجرای پروژه مهر در هر استان به طور کامل به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها سپرده شده است. استان‌ها در چند سال اخیر ثابت کرده‌اند که به خوبی از عهده انجام کار برمی‌آیند و امسال هم انتظار داریم مانند قبل در این زمینه اجرای پروژه مهر و بازگشایی مدارس با کیفیت عمل کنند.

میزان رضایت اولیا از بازگشایی مدارس

کمرئی با اشاره به تکمیل ثبت نام و توزیع کتاب‌های درسی در مدارس تصریح کرد: یکی از بسترهای نظارتی ما بر روند فعالیت مدارس در استان‌ها سامانه‌ای است که از طریق آن مستقیما از مدارس، اطلاعات را دریافت خواهیم کرد. خوشبختانه در فاصله ۵ روز ۱۰۵ هزار مدرسه وضعیت خود را در این سامانه ثبت کردند و ارزیابی‌های انجام شده از این سامانه، آمادگی استان‌ها برای بازگشایی مدارس و رضایت اولیا را نشان داد.

وی افزود: بر اساس آمار، ۷۵ درصد والدین با بازگشایی مدارس به صورت حضوری موافق هستند و تنها ۲۵ درصد اعلام نارضایتی کرده‌اند که باید با آموزش‌های لازم از دغدغه خاطر آنها در بازگشایی مدارس کم کنیم.

بازگشایی مدارس در اختیار استان و منطقه

معاون آموزش متوسطه شعار اصلی بازگشایی مدارس را «تدریجی بودن آموزش‌های حضوری و اقتضایی بودن آن» اعلام کرد و گفت: در مفهوم کلیدی تدریجی بودن، باید در بازگشایی مدارس به صورت آرام و تدریجی عمل کنیم و بازگشایی را کاملا در اختیار استان و منطقه، با توجه به شرایط قرار دهیم.

او افزود: البته در مدارس کم‌جمعیت که کلاس‌های زیر ۱۵ نفر داریم بازگشایی حضوری به صورت حتمی انجام خواهد شد ولی در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان بالاتر از ۴۵۰ نفر است باید با برنامه‌ریزی دقیق، دانش‌آموزان در کلاس‌های درس حضور داشته باشند تا بتوانیم با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی، با مراقبت از سلامتی دانش‌آموزان شاهد حضور آنها در مدارس باشیم.

وی با اشاره به اینکه تمامی اختیارات بازگشایی مدارس در مناطق به استان و منطقه سپرده شده است، افزود: با تشخیص استان یا هر منطقه، پروژه مهر انجام شده و مدارس سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد.

کمرئی با تأکید بر این که مشارکت با صداوسیما و غنی‌سازی از اصلی‌ترین عناصر در بازگشایی مدارس است، تصریح کرد: برای اقناع معلمان، اولیا و دانش‌آموزان در مسأله بازگشایی و ضرورت حضور دانش‌آموزان در محیط مدرسه و کلاس درس، برنامه‌های آموزشی و گفت‌وگومحور با حضور اساتید و کارشناسان امر تعلیم و تربیت تهیه شده است که از طریق صداوسیما و پرتال وزارت آموزش و پرورش در حال پخش است.
 

کد خبر 626070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 11
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  22 5
  بازگشایی مدارس،کاربسیارخطرناکیه
 • IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  6 16
  کاش مدیر کل آموزش وپرورش استان کرمان به کار گیری نیروهای حق التدریس را متوقف می کرد مخصوصا نیروهای شهر بلوک بچه های ما را از درس ومدرسه زده کردن
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  10 4
  مگه مبتلا شدن بچه ها و همین طور انتقال بیماری به خانواده ها اهمیت نداره که مدارس حضوری بشه ؟
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  15 8
  باید حضور دانش آموزان در مدارس رو در کلاس های خلوت حداکثر -10 -15نفر و فقط برای دروس مهمی مثل ریاضی و ... باشه و آموزش مجازی در کنارش برای دروس دیگه که با کمک اولیا انجام شدنی هست، ادامه پیدا کنه.
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  11 9
  آموزش غیرحضوری و مجازی و آنلاین ، موهبت و نعمتی است که در دوران کرونا از جان و سلامت ، دفاع کرده است . آن را پاس می داریم .
 • ناشناس IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  7 2
  سلام من با بازگشایی مدارس در دوران کرونا موافق نیستم.باعث وارد شدن استرس بیجا هم به والدین و هم به دانش آموزان می شود.
  • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
   2 2
   من با بازگشایی مدارس بسیار مخالفم واینکه گفته شده ۷۵ درصد موافق هستند یک دروغ بزرگه ۰

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار