جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۸۷ - ۱۳:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: بان کی‌مون متولد ۱۳ ژوئن ۱۹۴۴در کره‌جنوبی است. او تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته امور اداری در دانشگاه هاروارد به پایان برده ‌است و یک پسر و ۲دختر دارد.

un ban ki-moon

وی مدرک کارشناسی خود در روابط بین‌الملل را از دانشگاه ملی سئول در سال 1970 دریافت کرد و در 1985 به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در امور اداری از دانشکده دولتی کندی دانشگاه هاروارد نایل شد. وی علاوه بر زبان کره‌ای، به انگلیسی و فرانسه نیز صحبت می کند.

وی هشتمین دبیر کل سازمان ملل متحد است و کار خود را به طور رسمی از ۱۱ دی ۱۳۸۵ (اول ژانویه ۲۰۰۷ میلادی) آغاز کرده‌است.

اگر چه نام وی در لاتین به صورت Ban Ki-Moon نوشته شده است اما روش درست تلفظ نام کوچک وی، گی مون است.

وی در سال 1970 وارد وزارت امور خارجه کره‌جنوبی شد و در سال 1975 به بخش متولی امور سازمان‌ملل متحد در وزارت امور خارجه منتقل شد.

بان کی مون تعداد زیادی جوایز ملی و بین‌المللی، مدال و تقدیرنامه دریافت کرده است. در 1975، 1986 و مجددا در 2006 بالاترین نشان لیاقت مراتب خدمت برای انجام وظیفه به کشورش را دریافت کرد.

وی در سال 1992 معاون رئیس کمیسیون کنترل هسته‌ای مشترک شمال- جنوب شد و 7 سال بعد به ریاست کمیسیون مقدماتی سازمان پیمان جامع منع آزمایش هسته‌ای برگزیده شد.

سال 2001 رئیس دفتر کره‌جنوبی در سازمان ملل متحد شد و سال 2004 در کابینه کره‌جنوبی به مقام وزیر امور خارجه کشورش انتخاب شد و از اول ژانویه 2007 به سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزیده شده است.

آنتونیو گوترش در سال 2016 جانشين بان كي من در سازمان ملل شد.

کد خبر 62525

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز