سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد که مریخ‌نورد چینی "ژورونگ" تاکنون ۱۰۰ روز در سطح سیاره سرخ بوده است و از زمان آغاز عملیات خود در ۲۲ مه در مریخ تاکنون این مریخ نورد به کاوش در این سیاره پرداخته است.

62019624.jpg

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از چاینادیلی، این مریخ نورد بخشی از مأموریت "تیان ون-۱" چین است. ماموریت "تیان‌ون۱" چین که از یک مدارگرد، فرودگر و مریخ‌نورد تشکیل شده است، در ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ پرتاب شد.

فرودگر که حامل مریخ‌نوردی با طول عمر حداقل ۹۰ روز مریخی یا سه ماه زمینی بود، در ۱۵ مه در بخش جنوبی "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) فرود آمد که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است.

تا روز دوشنبه مریخ نورد ژورونگ مسافتی حدود ۱۰۶۴ متر را روی سطح مریخ پیموده است و این در حالی است که مدارگرد ۴۰۳ روز در مدار بوده است. به گفته سازمان ملی فضایی چین، هر دو در شرایط خوبی قرار دارند و عملکرد آنها نیز مطلوب است.

چین آماده نشاندن مریخ‌نورد «ژورونگ» بر روی سیاره سرخ می‌شود

این کاوشگرها در اواسط تا اواخر ماه سپتامبر هنگامی که خورشید با زمین و مریخ در یک راستا/ ردیف قرار می‌گیرد، یک خاموشی خورشیدی(sun outage) را تجربه خواهند کرد که طی آن پرتوهای حاصل از خورشید، در ارتباط بین کاوشگرها و ایستگاه‌های زمینی تداخل ایجاد می‎‌کنند.

به گفته سازمان ملی فضایی چین مریخ نورد و مدارگرد تا زمانی که روند خاموشی خورشیدی به پایان نرسد، کار خود را متوقف خواهند کرد.

کد خبر 624022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار