سخنگوی گمرک ایران گفت: ۱۶تن قارچ دنبلان کوهی از کامیون یخچالداری که محموله خود را میوه به مقصد اسلونی اظهار کرده بود با هوشیاری پرسنل گمرک کشف شد.

قارچ ترافل

به گزارش همشهری آنلاین، سید روح الله لطیفی  اظهار کرد: مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در رصد محموله ها، با مشکوک شدن به یک محموله میوه از مبدا شمال شرق کشور، موضوع را  در دستور کار گروه مربیان سگ های موادیاب قرار داد ، گمرک خروجی اعلام شده  این محموله  «گمرک سرو» در استان آذربایجان غربی اعلام شده بود، این محموله  به محض ورود به گمرک «سرو» برای کنترل های تخصصی و دقیق به گمرک «بازرگان» منتقل شد . کالای اظهاری گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو، هلوی منجمد با  وزن خالص ۱۸هزار و ۹۶۰  کیلوگرم عنوان شده بود که  از ایران به مقصد اسلونی در حال حرکت بود که پس از انجام بازرسی دقیق مشخص شد که مقدار ۱۶تن «قارچ دنبلان سیاه کوهی»  در داخل  میوه های منجمد جاسازی شده بود.

لطیفی توضیح داد: صادرات «قارچ دنبلان سیاه کوهی» به دلیل اینکه جزو ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و  موضوعات و مفاد  کنوانسیون های بین المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود  مواد آسیب زا به کشور می شود.

لطیفی گفت: قاچاقچیان «قارچ ترافل» (قارچ دنبلان سیاه کوهی) را به قیمت های گزافی به فروش می رسانند که حتی برخی آن را تا کیلویی پنج هزار و ۷۰۰یورو  اعلام می کنند که اگر چنین باشد این محموله تا ۹۰میلیون یورو در کشورهای دیگر به فروش می رسد، هر چند استخراج بی رویه این محصول ارزشمند از جنگل های کشور آن چنان آثار زیان باری به دنبال دارد که قابل محاسبه نیست.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: قاچاقچیان بدون توجه به آسیب پذیری منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری و صرفاً با هدف رسیدن به سودهای کلان اقدام به قاچاق این سرمایه های ملی می کنند. بدیهی است که تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاهها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت هایی همچون دستگاههای ایکس ری، لیفتراک، بارانداز، سگ های مواد یاب و... در گمرکات کشور می تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور بسیار مهم باشد.

وی افزود: در ماه گذشته نیز  یک محموله قارچ دنبلان سیاه دیگر به وزن چهار تن در گمرک پلدشت کشف و به مقامات قضایی تحویل شد.

کد خبر 621676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار