قانون ۱۰-۳۰-۶۰ قانون استفاده از ترکیب رنگ‌های مناسب در طراحی دکوراسیون است. با به‌کارگیری قانون ۱۰-۳۰-۶۰ فضایی زیبا و جذاب در منزلتان ایجاد کنید.

مبل - دکوراسیون - اتاق - خانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نمناک، اگرچه هنر طراحی و چیدمان دکور منزل امری سخت و پیچیده به نظر می‌رسد اما در واقع باید گفت به کمک به‌کارگیری مجموعه‌ای از رنگ‌های متناسب برای فضای مورد نظر، موضوعی آسان خواهد بود. این دقیقا همان قانون ۱۰- ۳۰-۶۰ است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

قانون ۱۰- ۳۰-۶۰ چیست؟

قانون ۱۰- ۳۰-۶۰ یک قانون و روش سنتی چیدمان و دکور است که در خصوص به‌کارگیری مجموعه‌ای از رنگ‌ها برای فضای مورد نظر کمک می‌کند. این قانون می‌گوید ۶۰ درصد فضای اتاق باید دارای رنگ غالب، ۳۰ درصد رنگ فرعی و ۱۰ درصد نهایی باید رنگ شاخص باشد. 

اصول طراحی دکور بر مبنای قانون ۱۰ -۳۰ -۶۰

منظور از ۶۰ درصد، انتخاب رنگ مربوط به فضای کل اتاق است و چنانچه مایل باشید می‌تواند رنگ زمینه‌ای آن باشد. به طوری که وقتی فضای آن اتاق را می‌بینید، بگویید مثلا رنگ این اتاق خاکستری است و در وهله اول آن رنگ را ببینید.

عدد بعدی در این قانون ۳۰ درصد است که در واقع رنگ فرعی به کاررفته در فضای اتاق است که به نوعی به رنگ اصلی کمک می‌کند اما درنظر داشته باشید رنگی کاملا متفاوت است که بتواند درخصوص فضای اتاق جذابیت لازم را ایجاد کند.

اما عدد جالبی که در این قانون می‌بینید ۱۰ درصد است که در واقع براساس ظاهری که برای اتاق خود مورد نظر دارید باید این رنگ به مراتب کاملا دقیق‌تر از رنگ‌های قبلی انتخاب شود چرا که بر انتخاب مبنای این ۱۰ درصد رنگ است که فضای اتاق ، جان می‌گیرد و یا بالعکس به رنگی عادی و بی‌روح جلوه می‌کند.

آیتم‌ها و جزئیات مشخص در قانون ۱۰-۳۰-۶۰

قانون ۱۰-۳۰-۶۰ | راز زیبایی دکوراسیون

۶۰ درصد

مواردی که باید در خصوص انتخاب رنگ ۶۰ درصد فضای اتاق در نظر گرفته شوند:

دیوارها
قطعات اکسنت (شاخص)
قالیچه‌ها
کاناپه
قطعات بزرگ پایه و اصلی

۳۰ درصد

مواردی که باید در خصوص انتخاب رنگ ۳۰ درصد فضای اتاق در نظر گرفته شوند:

پرده‌ها
رنگ مبلمان
صندلی‌های کناری
قطعات کوچک اصلی
دکوراسیون ۱۰ ۳۰ ۶۰

۱۰ درصد

مواردی که باید در خصوص انتخاب رنگ ۱۰ درصد فضای اتاق در نظر گرفته شوند:

طرح پارچه کوسن
وسایل دکوری
اثر هنری

شکست قانون ۶۰-۳۰-۱۰

مطمئنا می‌دانید که همه از این قانون در طراحی داخلی منزلشان استفاده نمی‌کنند که دلیلش این است که قوانین در دکوراسیون داخلی منزل همیشه به طور ۱۰۰% اجرایی نمی‌شوند و به قدری این حرفه گسترده و بی‌انتهاست که به‌سادگی با شکست هر قانون، می‌توان با کمی خلاقیت و نوآوری قوانین تازه‌ای در آن به وجود آورد.

کد خبر 619804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار