با سرعت گرفتن واکسیناسیون علیه کرونا در کشورمان و اضافه شدن گروه‌های سنی و شغلی جدید به فرآیند تزریق واکسن، سوالات متعددی برای افراد در زمینه تزریق واکسن ایجاد شده است که سازمان نظام پزشکی به برخی از آنها پاسخ داده است.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، با سرعت گرفتن واکسیناسیون علیه کرونا در کشورمان و اضافه شدن گروه‌های سنی و شغلی جدید به فرآیند تزریق واکسن، سوالات متعددی برای افراد در زمینه تزریق واکسن ایجاد می شود؛ اینکه آیا کسی که قبلا مبتلا به کرونا شده، می‌تواند واکسن دریافت کند؟ آیا کسی که بعد از دریافت نوبت اول واکسن دچار کووید-۱۹ شود، می‌تواند واکسن نوبت دوم را دریافت کند؟

بنا بر اعلام کانال تلگرامی سازمان نظام پزشکی، به این سوالات اینگونه پاسخ داده شده است:

آیا کسی که قبلا دچار بیماری کووید-۱۹ شده است می تواند واکسن کووید-۱۹ را دریافت کند؟

باید توجه کرد که در صورتی که بیماری خفیف بوده و بیمار نیاز به بستری پیدا نکرده باشد و از قرنطینه خارج شده باشد و علائم بیماری تب، سرفه، تنگی نفس، علائم گوارشی و... به طور کامل بهبود پیدا کرده باشد، حداقل ۱۰ روز از زمان تشخیص بیماری کووید-۱۹ تزریق واکسن کووید-۱۹ ممنوعیت ندارد.  

در عین حال در صورتی که بیماری شدید بوده و بیمار در بیمارستان بستری شده باشد، در مورد زمان تزریق واکسن بهتر است با پزشک معالج مشورت شود. با توجه به اینکه بیماران با سابقه کووید-۱۹ آنتی بادی های خنثی کننده ویروس را تا چند ماه در بدن خود دارند، تزریق واکسن کووید-۱۹ در این بیماران می تواند تا 6 ماه به تعویق بیفتد.

آیا کسی که سابقه مواجهه پرخطر با بیمار کووید-۱۹ داشته است می تواند واکسن کووید-۱۹ را دریافت کند؟

در افرادی که سابقه مواجهه پرخطر با فرد مبتلا به کووید-۱۹ را داشته باشند، ابتدا باید تست PCR انجام شود. در صورت مثبت بودن تست PCR نباید واکسن تزریق شود. در صورتی که تست PCR منفی باشد بیمار برای مدت ۱۴-۷ روز باید از نظر بروز علائم کووید-۱۹ پایش شود. در مواردی که علائم بعد از این مدت بروز نکند واکسیناسیون می تواند انجام شود.
 
آیا کسی که بعد از دریافت نوبت اول واکسن دچار بیماری کووید-۱۹ شود، می تواند واکسن نوبت دوم را دریافت کند؟

تزریق واکسن کووید-۱۹ به هیچ عنوان باعث بروز کووید-۱۹ در افراد نمی شود. با توجه به اینکه ایمنی زایی واکسن ها چند هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز می شود ممکن است فرد در روزهای اولیه بعد از تزریق نوبت اول به کووید-۱۹ مبتلا شود.  

در صورتی که بیمار بعد از تزریق واکسن نوبت اول، دچار کووید-۱۹ شود می تواند نوبت دوم واکسن را در صورت بهبود علائم و خارج شدن از قرنطینه دریافت کند. اگر بیمار علامتدار باشد تزریق نوبت دوم واکسن تا زمان بهبود علائم باید به تعویق بیفتد.

کد خبر 618990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار