مدیر عامل توانیر گفت: صنایع سیمان با وجود محدودیت‌های اعمال شده برای صنایع چیزی بالغ بر ۷۰ درصد برق مصرف کرده‌اند.

نيروگاه برق

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسن متولی زاده افزود: امسال گرمای شدید هوا باعث افزایش شدید مصرف برق در کشور شده است.  به طوری که امسال حدود ۳ درجه هوا گرم‌تر شده، بنابراین با این افزایش دما حدود ۴۵۰ مگاوات مصرف برق افزایش یافته است.

او ادامه داد: مصرف صنایع و مصارف خانگی هم رشد روزافزونی داشته‌اند؛ به طوری که مصرف برق صنایع امسال ۲۰ درصد رشد داشته است، اما پدیده رمز ارز هم باعث افزایش مصرف برق شده است.

مدیر عامل توانیر  افزود: ما امیدواریم سال آینده موضوع خاموشی‌ها با کاهش دما و بارش مناسب برطرف شود، ولی باید ظرفیت سازی شود که این موضوع در دستور کار دولت جدید خواهد بود، ولی مدیریت مصرف مختص به ایران نیست بلکه در کشورهای دیگر هم این موضوع مشاهده می‌شود.

متولی زاده بیان کرد: اما براساس برآوردهای انجام شده حدود ۱۰ درصد مصرف انرژی در کشور ما اختصاص به رمز ارزها دارد که این رقم حداقل ۲ هزار مگاوات برق مصرف می‌کند.

او تصریح کرد: صنایع سیمان با توجه به محدودیت‌های اعمال شده برای صنایع چیزی بالغ بر ۷۰ درصد برق مصرف کرده‌اند و  در واقع افزایش مصرف سیمان به دلیل وجود دلالان در بازار است که اگر مردم تامل کنند قیمت سیمان متعادل می‌شود.

مدیر عامل توانیر در خصوص کاهش تولید تراز نیروگاه ری گفت: ما در این ایام از تمامی ظرفیت نیروگاه‌ها با حداکثر ظرفیت استفاده می‌کنیم، افزایش دما باعث افت تولید واحدهای حرارتی می‌شود و این موضوع باعث شده است که تراز تولید این نیروگاه تنزل پیدا کند.

او افزود: بر اساس تجربه پیک مصرف امسال نسبت به سال گذشته، اوج مصرف شکسته شد. زمانی که هوا در سراسر کشور گرم می‌شود افزایش برق در اوج خود قرار می‌گیرد، با همکاری صنایع، خاموشی‌ها کاهش پیدا کرده است، ولی چند روزی محدودیت برای نیروگاه‌های برق آبی داشتیم که تولید آن‌ها کاهش پیدا کرده که امیدواریم هرچه زودتر این موضوع هم برطرف شود.

مدیر عامل توانیر با بیان اینکه این هفته دمای هوا کاهشی و وضع مصرف برق پایدارتر می‌شود، گفت: با این حال مردم باید همچنان همکاری کنند، چون تا پایان تابستان زمان زیادی باقی مانده است.

او در خصوص خاموشی در برخی از شهرهای کشور گفت: دلیل خاموشی پراکنده در چند استان کشور  اختلال در تولید ۴ واحد نیروگاهی و افزایش شدید مصرف است، همچنین  به دلیل افزایش مصرف برق در پیک شبانه، به منظور حفظ پایداری شبکه برق و جلوگیری از خاموشی‌های گسترده، برق بخشی از مناطق واقع در استان‌های خراسان، کرمان، آذربایجان و نقاطی از بخش‌های مرکزی کشور به صورت دستی و موقت قطع شد.

متولی زاده در خصوص موضوع جیره بندی برق در کشور که در روزهای گذشته در برخی از خبرگزاری‌ها منتشر شده بود، تصریح کرد: اصلا این موضوع صحت ندارد و جیره بندی برق در کشور به هیچ عنوان مطرح نیست.

کد خبر 618544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار