رئیس جمهوری پیشین آمریکا ادعاهای قانونگذاران کنگره کشورش مبنی بر اینکه او وزارت دادگستری را برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تحت فشار قرار داده بود، رد کرده است. 

ترامپ

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از اسپوتنیک، کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا جمعه اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا رهبری وزارت دادگستری را برای لغو نتایج انتخابات ۲۰۲۰ تحت فشار قرار داده بود. 

ترامپ در واکنش به این اتهامات گفت: دموکراتهای به شدت فاسد مجلس نمایندگان آمریکا که کنترل کمیته نظارت این مجلس را در دست دارند، اسنادی را منتشر کردند که شامل پرونده‌های دادگاه در رابطه با انتخابات آلوده به تقلب ۲۰۲۰ هم میشود و آن‌ها را با بی‌صداقتی کامل تلاشی برای لغو این انتخابات توصیف کردند. 

چندین نهاد امنیتی مسوول انتخابات آمریکا و همچنین وزارت دادگستری ایالات متحده، ادعاهای ترامپ در رابطه با انتخابات و تقلب در آراء را رد کرده اند. کمپین ترامپ در تلاش برای لغو نتایج انتخابات ۲۰۲۰، در بیش از ۶۰ شکایت حقوقی مرتبط با تقلب در رای شکست خورد. 

بر اساس اسناد جدید ارائه شده به قانونگذاران آمریکایی، دونالد ترامپ سال گذشته میلادی مقامهای ارشد وزارت دادگستری آمریکا را با وجود آنکه آن‌ها مواردی از وقوع تقلب گسترده در انتخابات را نیافته بودند، تحت فشار قرار داده بود تا انتخابات را «فاسد» اعلام کنند تا او و هم‌پیمانانش در کنگره بتوانند با استفاده از این ارزیابی برای لغو کردن نتایج انتخابات تلاش کنند. 

این درخواست‌ها موردی غیرعادی از مداخله یک رئیس جمهور آمریکا در کار سازمانی است که معمولا نسبت به کاخ سفید مستقل‌تر از آن است که بخواهد دستور کار شخصی او را پیش ببرد. آن‌ها همچنین جدیدترین مورد از کمپین گسترده ترامپ در طول آخرین هفته‌های ریاست جمهوری‌اش با هدف مشروعیت‌زدایی از نتایج انتخابات هستند. 

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، ترامپ در یک گفتگوی تلفنی به تاریخ ۲۷ دسامبر گذشته دادستان کل موقت دولت در آن زمان یعنی «جفری ای. روزن» و معاونش «ریچارد پی. دوناگو» را در قبال ادعاهای مربوط به وقوع تقلب در انتخابات در حالی که وزارت دادگستری سند و مدرکی از آن نیافته بود، تحت فشار قرار داد. دوناگو هشدار داده بود که این وزارتخانه اختیار تغییر دادن نتیجه انتخابات را ندارد. بر اساس یادداشتهایی که دوناگو به جهت به خاطر سپردن این گفتگو برداشته، ترامپ پاسخ داده که انتظار چنین چیزی را ندارد. 

پاسخ ترامپ به طور خلاصه طبق نوشته دوناگو به این صورت بوده است: شما فقط بگویید که انتخابات فاسد بوده است و بقیه را به من و هم‌پیمانان در کنگره بسپارید.

کد خبر 618004

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار