آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش تاکنون حاضر به بازگشت به تعهدات خود در توافق هسته‌ای نشده، روز پنجشنبه اعلام کرد روند مذاکرات با ایران نمی‌تواند نامحدود ادامه یابد و توپ در زمین ایران است.

آنتونی بلینکن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، بلینکن در یک کنفرانس خبری در کویت مدعی شد که آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای حسن نیت و تمایل نشان داده است و اکنون توپ در زمین ایران است.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که واشنگتن برای ادامه مذاکرات کاملا آماده است.

وی افزود: ما به دیپلماسی متعهد هستیم، اما این روند نمی تواند به طور نامحدود ادامه یابد.

بلینکن گفت: ما به دنبال این هستیم که ببینیم ایران برای انجام چه کاری آماده است یا آماده به انجام نیست و ما برای بازگشت به وین به منظور ادامه مذاکرات کاملا آماده ایم.

روند مذاکرات احیای برجام در وین با فرارسیدن واپسین روزهای عمر دولت دوازدهم بدون دستیابی به دستاوردی مشخص متوقف شده است.

آمریکا در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ با خروج یکجانبه از توافق هسته ای، تحریم ها علیه ایران را بار دیگر اعمال کرد. این اقدام آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» مورد انتقاد بسیاری از کشورها و حتی دموکرات ها در آمریکا قرار گرفت.

با وجود وعده «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشت این کشور به برجام، اما هنوز این وعده عملیاتی نشده است.

ایران بارها اعلام کرده که در صورتی که آمریکا به عنوان ناقض اولیه برجام، به تعهدات خود بازگردد، حاضر است اقدامات جبرانی خود پس از خروج آمریکا از برجام را، کنار بگذارد و به تعهدات مندرج در این توافق بازگردد.

«کاظم غریب‌آبادی» نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین دیروز چهارشنبه در گفت و گو با تارنمای مرکز نشر آثار آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب گفت که آمریکایی‌ها بسیاری از خواسته‌های ایران را در مذاکرات احیای برجام نپذیرفته‌اند و برای برداشتن بعضی تحریم‌ها شرط‌ گذاشته‌اند.

به گفته  غریب‌آبادی، شرط آمریکا برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست «گروه‌های تروریستی»، پذیرفتن بندی از سوی ایران برای انجام گفت‌وگوهای آتی درباره مسائل منطقه‌ای است که کاملاً با موضوع مذاکرات غیرمرتبط و مضر است.

کد خبر 617550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار